لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۰

پس از بایکوت آشکار انتخابات مجلس توسط مردم، رهبران ایران واکنش نشان می‌دهند


انتخابات مجلس استقبال کم مردم از انتخابات در یکی از روستاهای بهشهر
انتخابات مجلس استقبال کم مردم از انتخابات در یکی از روستاهای بهشهر

بخش انگلیسی صدای آمریکا – رسانه‌های ایران می‌گویند نتایج انتخابات پارلمانی روز جمعه نشان می دهد محافظه کاران ۷۰ درصد از کرسی‌های مجلس ۲۹۰ نفره را به خود اختصاص داده‌اند، مستقل‌ها حدود ۲۰ درصد و اصلاح طلبان تنها ۱۰ درصد کرسی‌ها را کسب کرده‌اند. بسیاری از ناظران، در هر حال، به نرخ بسیار پایین مشارکت در سراسر کشور اشاره می‌کنند.

ویدئوهای آماتوری که توسط رسانه‌های ایرانی و عرب پخش می‌شوند، چند مرد را در بیرون حوزه‌های رأی گیری نشان می‌دهند که ادعا می‌کنند مسئولان انتخابات انتخابات پارلمانی روز جمعه را «سرقت» کرده‌اند. صدای آمریکا نمی‌تواند به طور مستقل این ادعا را تایید کند، اما ده‌ها گزارش ویدئویی شهروند خبرنگاران در شبکه‌های اجتماعی میزان بسیار پایین مشارکت در بسیاری از حوزه‌های رأی گیری را نشان می‌دهند.

برخی گزارش‌ها در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده‌اند که می‌گویند نرخ مشارکت پایین بوده و مسئولان انتخابات تصمیم گرفتند میزان دقیق مشارکت را منطقه به منطقه اعلام نکنند، اما به جای آن نرخ مشارکت در کل کشور را اعلام کنند.

با وجود میزان آشکار پائین مشارکت، رسانه‌های ایران ویدئوی حسن روحانی را نشان داد که اظهار کرد [انتخابات جمعه] «یک رویداد باشکوه در تاریخ کشور و انقلاب [اسلامی ۱۹۷۹]» بود. او اضافه کرد که مراکز رأی‌گیری در سراسر کشور به صورت آنلاین با یکدیگر مرتبط بوده و او تحت تاثیر «مرکز عصبی» ستاد انتخابات وزارت کشور قرار گرفته است.

خبرگزاری فارس ایران از قول عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان که ناظر بر انتخابات است، گزارش داد که از «هزاران عضو شبکه هیئت‌های نظارت در سراسر کشور» بابت اطمینان حاصل کردن از این که انتخابات «سالم برگزار و از آرای مردم به خوبی مراقبت شود» تشکر کرد.

ابوالحسن بنی صدر، رئیس جمهوری اسبق ایران، به صدای آمریکا گفت که بر اساس گزارش‌هایی که او دیده است، بیش از ۸۰ درصد ایرانی ها انتخابات را بایکوت کردند، و این که دولت انتظار چنین واکنش محکمی از سوی مردم را نداشت.

او گفت که دولت همچنان اصرار می کند که مشارکت بالا بوده است، هر چند اعداد و ارقام منتشر شده واقعیت را نشان می‌دهد. او خاطر نشان کرد که در خرمشهر، مسئولان ادعا می‌کنند ۴۷ هزار نفر رای دادند، اما آنها در عین حال می‌گویند که نامزد پیروز تنها ۹ هزار رأی کسب کرده است. این احتمالا به این معنا است که حدود ۱۷ هزار نفر شرکت کردند و آنها آمار واقعی را دست کم سه برابر کردند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG