لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۶

رفسنجانی و مشایی به رقابت های انتخاباتی پیوستند


اکبر هاشمی رفسنجانی رییس جمهوری سابق ایران و اسفندیار رحیم مشائی، متحد نزدیک محمود احمدی نژاد، روزشنبه - امروز - دقایقی پیش ازانقضای ضرب الاجل اعلام کاندیداهای شرکت درانتخابات ریاست جمهوری، ثبت نام کردند.

خبرگزاری رویترز درگزارشی می گوید رفسنجانی، یکی از مشهورترین چهره های جمهوری اسلامی، ازسال ۲۰۰۹ به دلیل حمایت از کاندیداهای اصلاح طلب به حاشیه کشانده شده است.

اما کاندیدایی او روند آنچه را پیشتر رقابتی بین گروه های محافظه کار رقیب دیده می شد تغییر می دهد، و می تواند امیدهای اصولگرایان وفادار به آیت اله خامنه ای را کاهش دهد.

رویترز می گوید انتخابات در زمانی حساس و درحالی نزدیک می شود که ایران زیرفشار تحریم های بین المللی قرار دارد و با تهدید حمله اسراییل، درصورتی که به کوشش برای دست یابی به تسلیحات اتمی ادامه دهد، روبرو است.

بیش از ۴۰۰ کاندیدا برای ریاست جمهوری ثبت نام کرده اند. کمی بیش از آن که رفسنجانی کاندیدایی خود را اعلام کند، سعید جلیلی سرپرست مذاکرات اتمی که به آیت اله خامنه ای نزدیک است، ثبت نام کرد.

دقایقی پس ازآن، خبرگزاری ایسنا ثبت نام اسفندیار رحیم مشایی را گزارش داد. او رییس دفتر سابق و مشاور نزدیک احمدی نژاد است و محافظه کاران اعتمادی به وی ندارند.

درگزارش رویترز گفته می شود اردوی خامنه ای مشایی را رهبر یک جریان انحرافی می بیند که می خواهد نفوذ روحانیان را به نفع یک دکترین ناسیونالیستی کاهش دهد.

رویترزمی گوید با فشار های ناشی از تحریم های بین المللی، نتیجه انتخابات ۲۴ خرداد میزان کنترل خامنه ای را نشان خواهد داد.

همچنین روشن خواهد ساخت آیا او احساس می کند نیاز دارد به گروه های اوپوزیسیون نزدیک شود، و آیا اصلاح طلبان قادر خواهند بود به صحنه بازگردند یا نه.

شورای نگهبان باید صلاحیت کاندیداها را تصویب کند. انتظار می رود طرف ۱۰ روز فهرست نهایی را اعلام کند.
XS
SM
MD
LG