لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۰

واکنش‌ها به حضور مرتضوی در ستاد رئیسی؛ اتحاد ناقضان حقوق بشر تکذیب شد


سعید مرتضوی پس از سال‌ها قضاوت از این مقام عزل شده است.
سعید مرتضوی پس از سال‌ها قضاوت از این مقام عزل شده است.

حضور سعید مرتضوی در یکی از برنامه‌های انتخاباتی ابراهیم رئیسی خبرساز شده است. سعید مرتضوی با سابقه سال‌ها قضاوت در دستگاه قضایی ایران یکی از افرادی است که به دليل نقض حقوق بشر در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار دارد. ابراهیم رئیسی خود یکی از عاملان اعدام‌های گسترده زندانیان سیاسی در دهه ۶۰ است.

انتشار عکسی از سعید مرتضوی در یکی از مساجد یزد و در جریان سخنرانی ابراهیم رئیسی، یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری ایران با واکنش گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی مواجه شد.

واکنش‌های منفی به همراهی دو چهره سابق قوه قضائیه ایران باعث شد تا ستاد انتخاباتی رئیسی و سعید مرتضوی در بیانیه‌های جداگانه‌ای این همراهی را تکذیب کرده و ستاد رئیسی اعلام کرد که آقای مرتضوی با تصمیم شخصی خود در مراسم حاضر شده بود.

سعید مرتضوی در پرونده‌های بسیاری از جمله قتل زهرا کاظمی روزنامه‌نگار ایرانی کانادایی و انتقال دستگیر شدگان اعتراض‌های مردمی موسوم به جنبش سبز به بازداشتگاه کهریزک متهم به جنایت و نقض حقوق بشر است.

این مقام قضایی در مهر ماه ۱۳۸۹ در کنار چهره‌هایی مانند محمد علی جعفری فرمانده وقت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و غلامحسين محسنی اژه‌ای دادستان وقت کل کشور در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفت.

کاخ سفید در آن زمان اعلام کرد که «حقوق بشر از مسائلی اساسی و عملی و اخلاقی ايالات متحده است و آمريکا با آن دسته از مردم ايران که صدای آنها سرکوب می شود، خواهد ايستاد.»

ابراهیم رئیسی یا سید ابراهیم رئیس‌السادات تولیت آستان قدس رضوی و دادستان دادگاه ویژه روحانیت است و در گروه موسوم به «هیات مرگ» که درباره اعدام‌های گسترده زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ تصمیم می‌گرفت، عضویت داشت.

رئیسی با حکم آیت‌الله خمینی، رهبر وقت جمهوری اسلامی ایران به همراه مرتضی اشراقی (دادستان)، حسینعلی نیری (حاکم شرع)، ابراهیم رئیسی (معاون دادستان) و مصطفی پورمحمدی (نماینده اطلاعات در اوین) دست به کشتار گسترده مخالفان سیاسی در زندان‌ها زدند و آیت‌الله حسینعلی منتظری در دیدار با آنها، این اقدام را «بزرگترین جنایت جمهوری اسلامی» دانست و گفت که تاریخ از آنها به عنوان «جنایتکار» یاد خواهد کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG