لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۹

سکوت احمدی‌نژاد و بقایی در قبال رد صلاحیت؛ فضای امنیتی در تهران


ساعتی پس از اعلام فهرست نهایی کاندیداهای ریاست جمهوری ایران و رد صلاحیت محمود احمدی‌نژاد٬ فضای تهران به حالت امنیتی درآمد.

در شرایطی که کاربران شبکه‌های اجتماعی درباره تجمع احتمالی هواداران محمود احمدی‌نژاد٬ رئیس جمهوری سابق ایران گمانه‌زنی می‌کردند خبرگزاری‌های ایران حضور پرشمار نیروهای پلیس در نقاط مختلف تهران را تایید کردند.

از جمله خبرگزاری ایسنا در ساعت دو صبح بامداد جمعه خبر داد که ماموران نیروی انتظامی در نقاط مختلف تهران مستقر شده‌اند اما «وضعیت تهران عادی است و مشکل امنیتی وجود ندارد.»

محمود احمدی‌نژاد و حمید بقایی نامزدهای رد صلاحیت شده انتخابات نیز تاکنون سکوت درپیش گرفته و واکنشی به این اقدام شورای نگهبان نشان نداده‌اند. در مقابل واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی به رد صلاحیت این دو و به ویژه رئیس جمهوری سابق در شبکه‌های اجتماعی گسترده بوده است.

آقای احمدی‌نژاد پیش از این گفته بود که در صورت رد صلاحیت اقداماتی را مدنظر قرار خواهد داد اما به جزئیات اشاره‌ای نکرده بود.

انتخابات ریاست جمهوری ایران همزمان با انتخابات شوراهای شهر و روستا، روز ۲۹ اردیبهشت برگزار خواهد شد و تنش جناح‌های داخلی در روزهای منتهی به انتخابات بالا گرفته است.

این درحالی است که تنها دایره محدودی از فعالان سیاسی در ایران اجازه کاندیداتوری را پیدا خواهند کرد که این بار شورای نگهبان ۶ نفر را انتخاب کرد.

در سالهای گذشته نهادهای بین المللی و وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا عملکرد شورای نگهبان را ناقض انتخابات آزاد و عادلانه در ایران نامیده‌اند. این شورا که منصوب رهبر است، عمدتا صلاحیت منتقدان و مخالفان نظام جمهوری اسلامی را برای شرکت در انتخابات رد می کند.

در ادامه برخی واکنش‌های کاربران فضای مجازی را به رد صلاحیت محمود احمدی‌نژاد و حمید بقایی می‌بینید:

XS
SM
MD
LG