لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۸

وزیر کشور: با انتقال سازماندهی شده رای دهندگان به تهران برخورد قانونی خواهد شد


عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران اعلام کرد که در صورت انتقال سازمان دهی شده یک میلیون نفر به تهران برای رای دادن، با آن برخورد قانونی خواهد شد.

عبدالرضا رحمانی فضلی، چهارشنبه شب در یک برنامه تلویزیونی در پاسخ به سوالی درباره احتمال انتقال یک میلیون نفر از شهرها و روستاهای اطراف به تهران برای رای دادن به یک جناح خاص، گفت: "یک میلیون نفر بخواهند به تهران بیایند کار فوق‌العاده سختی است ولی اگر هم چنین حجمی بخواهد به تهران بیایند قانونا مشکلی وجود ندارد و تخلف به حساب نمی آید مگر آنکه چنین موردی به صورت سازمان یافته و از جانب یک گروه یا جناح خاص انجام شود که قطعا با چنین مواردی برخورد خواهیم کرد."

انتقال یک میلیون نفر برای رای دادن برای نخستین بار از سوی اکبر منتجب نیا، از فعالان سیاسی اصلاح طلب و قائم مقام دبیر کل حزب اعتماد ملی مطرح شد.

او گفت که اصولگرایان تصمیم دارند این تعداد رای دهنده را برای کسب رای در تهران، از شهرها و روستاهای اطراف به تهران منتقل کنند.

شماره ملی برای رای دادن لازم است

از سوی دیگر وزارت کشور ایران اعلام کرده است که برای رای دادن داشتن شناسنامه کافی نیست و رای دهندگان حتما باید شماره ملی خود را همراه داشته باشند.

وزیر کشور ایران نیز در گفت و گوی چهارشنبه شب خود با اشاره به لزوم همراه داشتن شماره ملی به برای رای دادن، گفت: "در چنین شرایطی است که ما می توانیم به صورت دقیقی بر انتخابات نظارت کنیم و جلوی رای دادن با یک شناسنامه و آن هم در چندین مورد و نیز استفاده از شناسنامه شهروندان متوفی برای رای دادن را بگیریم."

این در حالیست که هنوز حدود سه میلیون ایرانی کارت ملی یا شماره ملی دریافت نکرده اند. سازمان ثبت احوال روز پنج شنبه، اعلام کرد که کسانی که کارت ملی ندارند می توانند تا انتخابات و حتی روز رای گیری به ادارات ثبت احوال رفته و شماره ملی خود را دریافت کنند.

XS
SM
MD
LG