لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۲

برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران


ایرانیان روزجمعه در میان تدابیر امنیتی شدید و یک روند انتخاباتی که رژیم کاملا کنترل می کند، برای انتخاب رییس جمهوری جدید رای خواهند داد.

کمپین شش کاندیدای باقیمانده روز پنجشنبه رسما پایان یافت. تمام کاندیدا ها را شورای نگهبان تصویب کرد،اکثرا تند روهایی تلقی می شوند که ازساختار نظام حمایت می کنند و به آیت اله خامنه ای وفادار هستند.

دولت در روزهای اخیر اکثر مرزها را بست، ناراضیان و برخی از روزنامه نگاران را بازداشت کرد. اکثر خبرگزاری های خارجی می گویند دولت درخواست های آنها را جهت صدور ويزا برای خبرنگاران جهت پوشش جریان رای گیری ناشنیده گرفت.

آیت اله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی مردم را به حضور عظیم در حوزه های رای گیری فراخوانده است.

او درسخنانی که خبرگزاری ایسنا گزارش داد گفت "حضور نیرومند ملت ایران دشمن را نا امید خواهد کرد، آنرا وادار خواهد ساخت فشار هایش را کم کند و راه دیگری برگزیند."

در پیشاپیش مبارزات انتخاباتی، بسیاری از تحلیلگران شانس سعید جلیلی را زیاد می دانستند. اما در روزهای اخیر حسن روحانی کاندیدای میانه رو موقعیت بهتری پیدا کرده است.

برنده انتخابات با اقتصادی که با بیکاری و تورم بالا و فلج برآمده از تحریم های بین المللی دست به گریبان است روبرو خواهد بود. با این حال، تحلیلگران می گویند احتمال نمی رود در خاستگاه بین المللی ایران تغییر زیادی روی دهد.

درحالی که برخی از کاندیداها از بهبود مناسبات با جامعه بین المللی طرفداری کرده اند، اما آیت اله خامنه ای در باره مسائل سیاسی عمده تصمیم می گیرد.

خبرگزاری رویترز می گوید تند روها علیرغم ماه ها کوشش نتوانسته اند با یک کاندیدای واحد موافقت کنند، این موضوع می تواند رای های آنها را تقسیم کند و برشانس حسن روحانی تنها کاندیدای میانه رو برای حرکت بسوی دور دوم بیافزاید.

در این میان، به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزیر امور خارجه کانادا روز پنجشنبه انتخابات ریاست جمهوری در ایران را " فریب و دغلکاری" نامید و از مردم ایران خواست با دادن رای های اعتراضی صدای خود را بلند کنند.

جان برد اظهارداشت" علیرغم تمام کوشش های رژیم برای کنترل روند رای گیری و نتیجه آن، امید ها و آرمان های مردم ایران اسیر گزینش مصنوعی که رژیم بر آنها تحمیل کرده است نیست."
XS
SM
MD
LG