لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۱

نماهنگ هنرمندان ایرانی در اعتراض به «انتخابات نمایشی» در جمهوری اسلامی


گروهی از هنرمندان جوان ایرانی در ارتباط با حوادث و رویدادهای اخیر این کشور، موزیک ویدئو، یا نماهنگ، جدیدی را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند.

این اثر «رأی» نام دارد و پیام اصلی آن تحریم انتخابات در ایران و عدم مشارکت در این نمایش تبلیغاتی حکومتی است.

ترانه سرا و راوی این آهنگ آترا عظیمی، هنرمند ساکن ترکیه، است. او در گفتگو با صدای آمریکا می‌گوید: «این پروژه بر پایه‌ نقد حکومتی‌ است که چهل سالگی‌اش را پشت سر گذاشته، با کارنامه‌ای که تیترش جهالت است و ستون‌هایش پُر است از لکه‌‌ لکه‌های خون. این بار مقوله‌ رای دادن بود که داشت روایت می‌شد، و به قول استاد اسفندیارمنفردزاده که می‌گوید: برای یاری به زوال مرگ‌اندیشان حاکم و سیاه‌کاران سیاهپوش، نخست [باید دید] چه نباید کرد تا برسیم به چه باید کرد؟»

آترا عظیمی با اشاره به این که این اثر «روایت چه نباید کردن‌ها است»، تأکید می‌کند که نباید به ظلم رأی داد.

تهیه کنندگان نماهنگ «رأی» این پروژه موسیقایی را به تمام «افراد عزیز از دست‌ داده» تقدیم کردند؛ به همه افرادی که به گفته آنها در خیابان‌های آبان ۹۸، پرواز ۷۵۲ هواپیمای اوکراینی، و در چهل سال حکومت ظالمان بر ایران جان سپردند.

این آهنگ با صدای وستا محبی، خواننده ساکن آمریکا، اجرا شده است. او در گفتگو با صدای آمریکا می‌گوید: «من تا اواسط دهه بیست زندگی در ايران بودم. كودكی [بودم] كه بعد از انقلاب به دنيا آمد و قسمتی از جوانی خود را در جمهوری اسلامی گذراند. من از دل درمانده همان جوان‌ها می‌خوانم، روزهای جوانی كه می‌توانست خیلی بهتر باشد، ولی افسوس.»

وستا محبی با اشاره به این که تنها دستاورد جمهوری اسلامی، خبرهای بد و ناگوار است، دروغ پردازی را روایتی عادی برای این حکومت غیرمردمی توصیف می‌کند.

با توجه به حضور این هنرمندان در کشورهای مختلف، تولید این پروژه با چالش‌های زیادی همراه بود؛ ولی به گفته تهیه کنندگان این اثر، باور به هدفی مشترک، عشق به ایران، و اعتراض به شرایط موجود در این کشور، انگیزه و اشتیاق آنها را برای انتشار این اثر صد چندان کرد.

نماهنگ «رأی» در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی این هنرمندان منتشر شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG