لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۹

درخواست یک نماینده مجلس برای انتشار مذاکره میرحسین موسوی و خامنه‌ای در فردای انتخابات ۸۸


میرحسین موسوی و حامیانش می گویند دولت در آن انتخابات تقلب کرد.
میرحسین موسوی و حامیانش می گویند دولت در آن انتخابات تقلب کرد.

بعد از اینکه میرحسین موسوی خواستار پخش کامل مذاکره خود با رهبر جمهوری اسلامی در روزهای بعد از انتخابات ۸۸ شد، یک نماینده مجلس نیز این درخواست را مطرح کرد. احمد مازنی، نماینده تهران در مجلس، گفته است که این اقدام به شفافیت فضا کمک می‌کند.

هفته پیش به مناسبت سالگرد راهپیمایی حکومتی ۹ دی ۸۸، سایت رهبر جمهوری اسلامی بخشی از سخنان خامنه ای را منتشر کرد که او گفته بود «یک نفر را پیش ایشان فرستادم. گفتم یک تنبه به ایشان بدهیم تا ایشون عقب بنشیند. اما ایشان حرفایی زدند که بنده را خیلی متعجب کرد. ایشان گفته بود نه. باید انتخابات ابطال شود.»

پس از انتشار این سخنان، موسوی که در حصر خانگی است واکنش نشان داد و گفت که کل متن مذاکرات منتشر شود تا مردم از جزئیات مطلع شوند.

اردشیر امیرارجمند، مشاور میرحسین موسوی، پیشتر به بی بی سی گفت که در آن دیدار، وقتی خامنه ای ابطال انتخابات را خط قرمز خود دانست، موسوی نیز در مقابل «حق مردم» را خط قرمز خود عنوان کرد.

انتخابات سال ۸۸ رقابت بین محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری وقت، و مهدی کروبی و میرحسین موسوی بود. با اینکه افکارسنجی ها از شانس موسوی و کروبی خبر می داد، چند ساعت بعد از رای گیری که توسط دولت احمدی نژاد برگزار شد، او پیروز انتخابات معرفی شد.

مخالفان از فردای انتخابات در اعتراض به تقلب در انتخابات به خیابان آمدند که توسط حکومت سرکوب شدند. آیت الله خامنه ای بارها از محمود احمدی نژاد حمایت کرد.

دستگاه قضایی ایران صدها نفر را بازداشت و زندانی کرد و نیروهای نظامی و انتظامی حدود هفتاد نفر از معترضان را کشتند.

یکسال بعد از اعتراضها، زمانی که موسوی و کروبی در بیانیه ای خواستار حضور مردم در خیابان در همراهی با اعتراضات در کشورهای عربی شدند، به دستور رهبر جمهوری اسلامی، آنها در خانه های شان حصر خانگی شدند که تاکنون ادامه داشته است.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها به بازداشت غیرقانونی آنها و زندانی کردن دیگر معترضان اعتراض کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG