لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۴

نظرسنجی صدا و سیما: اقتصاد دغدغه اصلی مردم در انتخابات است


آخرین روز تبلیغات انتخاباتی در شهرستان اهر، استان آذربایجان شرقی - ۵ اسفند ۱۳۹۴
آخرین روز تبلیغات انتخاباتی در شهرستان اهر، استان آذربایجان شرقی - ۵ اسفند ۱۳۹۴

نتایج بدست آمده از تازه ترین نظرسنجی صدا و سیما درباره انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، نشان می‌دهد که رأی دهندگان ایرانی دغدغه معیشتی دارند و خواستار بهبود وضعیت اقتصادی کشور هستند.

جعفر عبدالملکی رئیس مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سیمای ایران، با اشاره به نتایج بدست آمده از این نظرسنجی که در روز چهارم اسفند ماه انجام شد، گفت نزدیک به ۸۰ درصد مردم "دغدغه معیشت و اقتصادی" دارند.

وی افزود، نتایج این نظرسنجی که در آن ۳۶ هزار و ۳۴۳ نفر افراد بالای ۱۸ سال مورد پرسش قرار گرفتند، نشان می‌دهد که مردم بیشتر به گروه ها و نامزدهایی رأی خواهند داد که برنامه‌ها و راه حل های اقتصادی بهتر و قاطع تری دارند.

در طول یک هفته تبلیغات انتخاباتی که صبح پنجشنبه به پایان رسید، اصولگرایان عملکرد اقتصادی دولت حسن روحانی رئیس جمهوری میانه رو ایران را هدف گرفته‌ بودند.

این انتقادات تند اصولگرایان البته واکنش دولت روحانی را در پی داشت که با وعده لغو تحریم ها و گشایش اقتصادی در انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۱۳۹۲ به پیروزی رسید.

رئیس مرکز پژوهش و سنجش افکار صدا و سیما همچنین درباره وضعیت رقابت‌های انتخاباتی در شهرستان‌های کشور گفت، مردم ابراز تمایل بیشتری به نامزدهای اصولگرا دارند.

به گفته آقای عبدالملکی، در مقایسه با دوره قبل، تعداد کسانی که گفته‌اند حتماً در انتخابات شرکت می‌کنند افزایش یافته و میزان مشارکت تا چهارم اسفند ماه بیش از ۶۰ درصد بوده و ممکن است تا روز انتخابات به ۷۰ درصد هم برسد.

در گفتگوئی که خبرگزاری الجزیره با برخی از رأی دهنگان انجام داده، یکی از رأی دهنگان به نام رامین می‌گوید که اولویت مجلس دهم بر روی کاهش نرخ بیکاری و تورم و رشد اقتصادی و مبارزه با فساد متمرکز خواهد بود.

انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری فردا جمعه هفتم اسفند ماه ۱۳۹۴ بطور همزمان در سراسر ایران برگزار خواهد شد

با وجود رد صلاحیت‌های گسترده، جناح‌های سیاسی رقیب در ایران خواستار مشارکت بالای مردم در هر دو انتخابات هستند.

XS
SM
MD
LG