لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۸

ابراز امیدواری رفسنجانی از پیروزی رای مردم


ابراز امیدواری رفسنجانی از پیروزی رای مردم
ابراز امیدواری رفسنجانی از پیروزی رای مردم

ایرانیان در سراسر کشور در یک رای گیری که رقابتی میان طرفداران و مخالفان محافظه کار محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی تلقی می شود، اعضای مجلس جدید را انتخاب می کنند.

حدود ۳۴۰۰ نامزد برای ۲۹۰ کرسی مجلس رقابت می کنند. گروههای اصلی مخالف و اصلاح طلب انتخابات را تحریم کرده اند. از زمان انتخابات مورد اختلاف ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸، این نخستین انتخاباتی است که برگزار می شود. دولت محافظه کار و رهبران مذهبی ایران به سرکوب حرکت اصلاح طلبی از بعد از تظاهرات اعتراضی علیه نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ ادامه داده اند.

آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران مردم را به حضور هر چه بیشتر در حوزه های رای گیری دعوت کرده است و شرکت مردم را سرپیچی از خواست قدرتهای غربی خوانده که تحریمهایی بر اقتصاد کشور وضع کرده اند.

رهبران اصلاح طلب که یا در زندان هستند یا از رقابت در انتخابات منع شده اند، از مردم ایران خواسته اند رای گیری را تحریم کنند.

اکبر هاشمی رفسنجانی رییس جمهوری پیشین و رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، که در انتخابات سال ۱۳۸۸ از احمدی نژاد حمایت نکرد، پس از انداختن رای خود به صندوق گفت: «اگر نتیجه همانی باشد که مردم در صندوق می‌اندازند انشاء‌الله مجلس خوبی خواهیم داشت.»

از زمان انتخاب دوباره احمدی نژاد، محافظه کاران حاکم به دو جناح تقسیم شده اند که او را رد یا تایید می کنند. پیش از رای گیری، شورای نگهبان گفت به هیچ گروه خارجی اجازه داده نخواهد شد بر برگزاری انتخابات یا روند شمارش آرا نظارت کند.

سخنگوی شورا روز پنجشنبه گفت حضور ناظران بین المللی اهانتی به مردم ایران است، که از زمان انقلاب درباره سرنوشت خود تصمیم گرفته اند.

خبرگزاری نیمه رسمی فارس به نقل از فرماندار تهران می گوید برای پوشش خبری انتخابات به ۳۵۰ خبرنگار خارجی اجازه داده شده است وارد کشور شوند. این خبرنگاران زیر نظر دولت اجازه فعالیت دارند.

رسانه های دولتی ایران می گویند «شمار عظیمی» از مردم در انتخابات مجلس شرکت کرده اند.

خبرگزاری نیمه رسمی فارس می گوید وزارت کشور به دلیل صفوف طولانی مردم که می خواهند آرای خود را به صندوقها بیاندازند، حوزه های رای گیری را ۲ ساعت بیشتر باز نگاه می دارد.

XS
SM
MD
LG