لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۱

شاهزاده رضا پهلوی: «نه به جمهوری اسلامی، رای بی رای، آری به همبستگی ملی» نمونه‌ای از کثرت‌گرایی در فردای ایران است


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

شاهزاده رضا پهلوی در کنفرانس مجازی «نه به جمهوری اسلامی، رای بی رای، آری به همبستگی ملی» گفت که این جلسه، نمونه کوچکی از کثرت‌گرایی سیاسی‌ای است که در آینده ایران به وجود خواهد آمد.

به گزارش آرین ریسباف از بخش فارسی صدای آمریکا، در کنفرانس مجازی «نه به جمهوری اسلامی، رای بی رای، آری به همبستگی ملی» که امروز جمعه ۲۱ خرداد برگزار شد، محبوبه رمضانی، مادر پژمان قلی‌پور از کشته‌شدگان آبان ۹۸، گذار از جمهوری اسلامی و رسیدگی به دادخواهی خانواده‌های کشته‌شدگان سال‌های اخیر در اعتراض‌های مدنی در ایران را خواستار شد.

همچنین نرگس منصوری، از امضاکنندگان نامه چهارده کنشگر زن برای استعفای علی خامنه‌ای، با ارائه «شواهدی از جنایات سال‌های اخیر جمهوری اسلامی»، از مردم خواست که در انتخابات پیش رو شرکت نکنند.

حسن شریعتمداری، دبیرکل شورای مدیریت گذار از جمهوری اسلامی، با ابراز خرسندی از همبستگی به وجود آمده در طیف‌های مختلف اپوزیسیون، گفت که اغلب نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد اکثر مردم ایران قصد دارند به کلیت جمهوری اسلامی «نه» بگویند.

کریم شام‌بیاتی، فعال سیاسی، با اشاره به این‌که نظام جمهوری اسلامی بیش از هر زمانی در انزوا قرار گرفته، گفت: «در بزنگاهی تاریخی اکثر اقشار و اصناف مردم ایران، خواهان گذر از جمهوری اسلامی شده‌اند.»

مسیح علی‌نژاد، کنشگر سیاسی و روزنامه‌نگار، وظیفه خطیر اپوزیسیون را نشان دادن همبستگی در طیف‌های مختلف مخالفان جمهوری اسلامی نه تنها به مردم ایران، بلکه به سراسر جهان اعلام کرد و گفت، وظیفه اپوزیسیون این است که صدای آسیب‌دیدگان و خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات ادوار مختلف در چهل سال گذشته باشد.

شاهزاده رضا پهلوی نیز ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این جلسه، گفت: «در تمام این چهل سال، چنین روزی را می‌دیدم که لزوم همکاری و همبستگی برای مبارزه با جمهوری اسلامی تا این میزان مورد وفاق طیف‌های مختلف اپوزیسیون قرار بگیرد.»

در پایان جلسه، پرسش و پاسخی با خبرنگاران رسانه‌های گوناگون و سخنرانان برگزار شد.

مسعود نقره‌کار، پزشک، نویسنده، و پژوهشگر ایرانی در پاسخ به خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا درباره اهمیت برگزاری این نوع کنفرانس‌ها گفت که با وجود گسستگی اعتماد میان فعالان داخل و خارج کشور، برگزاری چنین کنفرانس‌هایی می‌تواند ضمن ایجاد هم‌گرایی و هم‌کاری، با ایجاد دلگرمی به بازسازی اعتماد کمک کند و نشان بدهد که بر خلاف نظر برخی، اپوزیسیون خارج از ایران حلقه‌ای جدا شده از داخل نیست.

در این کنفرانس همچنین امیرحسین اعتمادی از فرشگرد، فواد پاشایی از حزب مشروطه، اسماعیل نوری‌علا، و شاهین نجفی، هنرمند، سخنرانی کردند.

شماری از فعالان سیاسی و مدنی داخل ایران، و تعدادی از شخصیت‌ها و فعالان سیاسی از طیف‌های مختلف فکری خارج از کشور نیز در این کنفرانس مجازی حضور داشتند.

XS
SM
MD
LG