لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۷:۲۲

آخرین خبرهای انتخابات ایران | حسن روحانی بر رئیسی پیروز شد

انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در ایران روز جمعه ۲۹ اردیبهشت برگزار می شود. آخرین خبرهای انتخاباتی را در این صفحه بخوانید

احمد جنتی در نماز جمعه
احمد جنتی در نماز جمعه

شورای نگهبان ایران خواستار ردصلاحیت نامزدهای غیرمسلمان درانتخابات شوراهای شهر و روستا شد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان در نامه‌ای که نسخه‌ای از آن در روزنامه رسمی کشور منتشر شده، دستور به رد صلاحیت نامزدهای غیرمسلمان در مناطقی که «اکثریت مردم آنها مسلمان هستند» داده است.

آقای جنتی با استناد به بخشی از سخنرانی آیت‌الله خمینی رهبر پیشین جمهوری اسلامی، داوطلب شدن غیرمسلمان‌ها برای کاندیداتوری در انتخابات شوراهای شهر و روستا را «خلاف موازین شرع» دانسته است.

روح‌الله خمینی در یکی از سخنرانی‌های خود در بیان مشخصات نامزدهای شورای شهر، «مومن» و «اسلامی» بودن را برشمرده بود.

انتخابات شورای شهر و روستا تنها انتخاباتی در ایران است که شورای نگهبان در آن به طور مستقیم دخالت نمی‌کند اما از آن جایی که قانون اساسی به این نهاد زیر نظر رهبر اجازه داده تا در مورد «مغایرت قوانین با شرع» ورود کند، با این دستور عملا شورای نگهبان به انتخابات شورای شهر نیز ورود کرده است.

در سالهای گذشته نهادهای بین المللی و وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا عملکرد شورای نگهبان را ناقض انتخابات آزاد و عادلانه در ایران نامیده اند. این شورا عمدتا صلاحیت منتقدان و مخالفان نظام جمهوری اسلامی را برای شرکت در انتخابات رد می کند.

علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران
علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران

آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، یک ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری، در دیدار با نظامیان مدعی شد، رسانه های دشمن سعی دارند انتخابات را «خراب» کنند. او به جزئیات اشاره نکرد.

انتخابات ایران برای انتخاب رئیس جمهوری و اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا در ۲۹ اردیبهشت برگزار می شود.

آیت الله خامنه ای از سوی منتقدان جمهوری اسلامی در انتخابات گذشته به دخالت در انتخابات متهم شده است.

در حال حاضر شورای نگهبان مشغول بررسی صلاحیت نامزد های انتخابات ریاست جمهوری است. این شورا که منصوب رهبر است، صلاحیت نامزد های منتقد و مخالف را رد می کند.

یکروز پس از اظهارنظر آیت الله جنتی درباره ردصلاحیت نامزدها غیرمسلمان، نمایندگان مجلس و کاربران شبکه های مجازی به آن واکنش نشان دادند.

قاسم میرزایی نکو، نماینده مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه ۳۰ فروردین در جلسه علنی مجلس از اظهارنظر اخیر دبیر شورای نگهبان انتقاد کرد و آن را بدعتی از سوی شورای نگهبان دانست که طبق آن قوانینی که یکبار تایید کرده بار دیگر بررسی می‌کند.

بیشتر بخوانید:

اعتراض در مجلس به نظر جنتی درباره نامزدهای غیرمسلمان شوراهای شهر

افق نو ۱۷ آوریل: انتخابات ریاست جمهوری در ایران و پیش نویس لایحه جدید تحریم ها

افق نو ۱۷ آوریل: انتخابات ریاست جمهوری در ایران و پیش نویس لایحه جدید تحریم ها
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:24:00 0:00

دو نماینده مجلس می گویند علی لاریجانی به هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها دستور داده که «قانون اجرا شود» و به این ترتیب دستور احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان را «رد» کرده است.
پیشتر آقای جنتی خواستار رد صلاحیت اقلیت های دینی در شهرهایی که اکثریت مسلمان دارند، شده بود.

قاسم میرزایی، نماینده دماوند و عضو هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها تایید کرد که علی لاریجانی ابلاغیه جنتی را رد کرد. همچنین اسفندیار اختیاری، نماینده زرتشتیان در مجلس، نیز به ایسنا گفت که آقای لاریجانی «مستقیما به هیات نظارت بر انتخابات شوراها دستور داد مطابق قانون اقدام کند».

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG