لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۳

واکنش مقامات ایران به انتخابات؛ خامنه‌ای تقدیر کرد، صادق لاریجانی انتقاد


علی خامنه‌ای، هاشمی رفسنجانی، حسن روحانی و صادق لاریجانی
علی خامنه‌ای، هاشمی رفسنجانی، حسن روحانی و صادق لاریجانی

درحالی که هنوز شمارش آرای انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در ایران ادامه دارد، مقامات جمهوری اسلامی ایران واکنش‌های متفاوتی داشتند.

نکته قابل توجه این که به جز آیت‌الله خامنه‌ای، مقامات ارشد نظام خود کاندیدای یکی از این دو انتخابات بودند.

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی برخلاف مواضع پیش از انتخابات خود، چندان به سراغ ادعای نقش داشتن آمریکا و انگلیس در انتخابات نرفت و ترجیح داد تا از مشارکت بالای ایرانیان تشکر کند.

او این حضور را "لبیک عمومی به فراخوان نظام اسلامی" نامید و تاکید کرد که "پیشرفت، به معنی حل شدن در هاضمه استکبار جهانی نیست."

آقای خامنه‌ای از نمایندگان انتخاب شده خواست تا منافع ملی را بر خواسته‌های شخصی و جناحی ترجیح بدهند و در برابر "مداخلات بیگانه"، شجاعانه ایستادگی کنند.

اما صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه که خود از مازندران کاندیدای انتخابات خبرگان بود موضعگیری تندی داشت و بار دیگر پای کشورهای خارجی را به موضوع انتخابات باز کرد.

آقای لاریجانی مدعی شد "رسانه‌های متعلق به دولت آمریکا و انگلیس و خصوصا رسانه‌های متعلق به سازمان‌های جاسوسی آنان و نیز ضد انقلابیون فراری از کشور و اصحاب خارج نشین فتنه 88 که از کشورهای غربی ارتزاق می‌کنند" تلاش بی‌وقفه کرده‌اند تا "برخی مسئولین عالی رتبه نظام را از مجلس خبرگان رهبری حذف کنند".

او بدون نام بردن از اکبر هاشمی رفسنجانی، او را فردی نامید که "علی‌القاعده باید در تشخیص مصالح نظام از دیگران پیشی بگیرد" اما در کنار اصلاح‌طلبان با "رسانه‌های آمریکا و انگلیس و اذناب آنان" هماهنگ بودند.

صادق لاریجانی هم جزو افرادی بود که کمپینی برای راه نیافتن آنها به مجلس خبرگان شکل گرفته بود. از جمع شش نفره این افراد، احمد علم‌الهدی از خراسان رضوی، احمد خاتمی از کرمان و صادق لاریجانی از مازندران به خبرگان راه یافتند. تاکنون حذف محمد یزدی و محمدتقی مصباح یزدی از حوزه انتخابیه تهران مسجل است و مشخص نیست احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان وارد خبرگان می‌شود یا نه.

حسن روحانی، رئیس جمهوری هم با انتشار پیامی از مشارکت مردم تقدیر کرد و نوشت: " دولت تدبیر و امید با هر فرد منتخبى که نام او از صندوق آرا بیرون آید، پیمان می‌بندد تا با همکاری یکدیگر آینده‌ای پرامید و باعزت را برای ایرانیان عزیز رقم بزند."

او پیش از این در توییتی خطاب به مردم ایران نوشته بود: "هنرمندانه با رای خود فضای جدیدی خلق کردید."

حسن روحانی هم کاندیدای مجلس خبرگان بود و در نتایج اعلام شده تا پایان روز یکشنبه در جایگاه سوم تهران قرار دارد.

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و نفر اول منتخبان خبرگان در تهران نیز در اینستاگرام خود این پیام را منتشر کرد: " هیچ کسی یارای مقاومت در مقابل خواست اکثریت مردم را ندارد و هر کسی را مردم نخواهند باید کنار برود."

لیست منتسب به او، پیروزی چشمگیری در مجلس خبرگان و در حوزه انتخابیه استان تهران به دست آورده است.

XS
SM
MD
LG