لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۸

مرسی نقش ایران در پایان دادن به بحران سوریه را مهم دانست


خبرگزاری رویترز در گزارشی از قاهره می گوید رئیس جمهوری اسلامگرای مصر روز شنبه گفت اکنون برای مصر داشتن مناسباتی قوی با ایران ، به منظور یافتن راه حلی برای پایان دادن به خونریزی در سوریه، مهم است.

محمد مرسی که برای نخستین بار پس از احراز مقام ریاست جمهوری مصر در ژوئن گذشته در تلویزیون دولتی صحبت می کرد ایران را بازیگر عمده در منطقه دانست که می تواند در حل و فصل مشکل سوریه نقشی فعال و حمایت کننده داشه باشد.

مرسی، در اقدامی برای احیای نقش مصر در منطقه، ماه گذشته از ایران خواستار پیوستن به کمیته چهارگانه ای شد که خود پیشنهاد کرده بود با مشارکت عربستان سعودی، ایران، ترکیه و مصر تشکیل شود تا به پیدا کردن راه حلی برای پایان دادن به خشونت در سوریه کمک کند.

ایران در این کمیته چهارگانه تنها دولت متحد بشار اسد رئیس جمهوری سوریه است، و عربستان سعودی و ترکیه را متهم کرده که به شورشیانی کمک می کنند که برای سرنگونی او می جنگند. ترکیه، عربستان سعودی و مصر، خواستار کنار رفتن اسد هستند. ایران هفته گذشته در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای ادامه پشتیبانی از رژیم سوریه مورد انتقاد قرار گرفت.

مرسی گفت «من حضور ایران را در این کمیته یک مشکل نمی بینم بلکه بخشی از راه حل می دانم» و توضیح داد که نزدیکی ایران با سوریه برای حل و فصل بحران سوریه عاملی مهم و حیاتی است.

اظهار نظر مرسی پس از آن مطرح شد که عربستان سعودی در جلسه کمیته چهارگانه ، که قاهره در روز هفدهم سپتامبر میزبان آن بود شرکت نکرد. دیپلمات ها و مقامات غربی تصمیم عربستان سعودی را واکنشی به حضور ایران در این کمیته تلقی کرده اند. ایران شیعه یک رقیب عمده عربستان سعودی سنی در خاورمیانه محسوب می شود.
XS
SM
MD
LG