لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۵

مصر دیپلمات ایرانی متهم به جاسوسی را اخراج می کند


مصر دیپلمات ایرانی متهم به جاسوسی را اخراج می کند
مصر دیپلمات ایرانی متهم به جاسوسی را اخراج می کند

نیروهای امنیتی مصر می گویند یک دیپلمات ایرانی که مدت کوتاهی به ظن جاسوسی برای تهران بازداشت شده بود، طی ۴۸ ساعت از این کشور اخراج خواهد شد.

منا خبرگزاری رسمی مصر می گوید دادستان ها، «قاسم حسینی» را روز یکشنبه و پس از اینکه وضعیت دیپلماتیک وی توسط وزارت امورخارجه مصر تایید شد، آزاد کردند.

پیشتر منا گزارش داده بود که دادستان ها در حال بازجویی از حسینی به اتهام جاسوسی برای ایران با هدف آسیب زدن به منافع مصر بودند.

این خبرگزاری به نقل از مسوولان امنیتی گزارش داد که قاسم حسینی، بطور غیر قانونی دست به گردآوری اطلاعات زده است و قصد ایجاد یک حلقه جاسوسی در مصر و کشورهای حاشیه خلیج فارس را داشته است.

پیش از آزادی او، هیئت دیپلماتیک ایران در مصر بازداشت حسینی را تکذیب کرده بود. وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی گفته بود پیگیر این مسئله است.

خبر تصمیم برای اخراج قاسم حسینی از مصر در حالی منتشر می شود که حیدرمصلحی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی روز یکشنبه گفته بود مصر به سبب دستگیری دیپلمات ایرانی از جمهوری اسلامی عذرخواهی کرد.

مصر و ایران در پایتخت های یکدیگر دارای دفاتر دیپلماتیک در سطح پایین هستند. این دو کشور از سال ۱۹۷۹و وقوع انقلاب اسلامی در ایران، و همچنین برقراری صلح میان مصر واسراییل، فاقد روابط کامل سیاسی هستند.

مسوولان گفته بودند که کناره گیری حسنی مبارک از مصر در ماه فوریه، شاید امکان بهبود روابط سیاسی دو کشور را فراهم کند.

XS
SM
MD
LG