لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۶

آموزش در مدارس و دانشگاه های ايران اسلامی می شود


آموزش در مدارس و دانشگاه های ايران اسلامی می شود
آموزش در مدارس و دانشگاه های ايران اسلامی می شود

واشنگتن پست زير عنوان «ايران برای محو نفوذ غرب نظام آموزشی را عوض می کند» می نويسد ايران دست اندرکار تغييری اساسی در نظام آموزشی خود با هدف از بين بردن نفوذ غرب است - اقدامی که در چارچوب جديدترين تلاش دولت برای تحکيم ارزش های اسلامی و مقابله با يک طبقه متوسط رو به افزايش سکولار در کشور انجام می گيرد.

مقامات وزارت آموزش و پرورش می گويند با شروع سپتامبر (پائيز) تمامی دانش آموزان مدارس دوره هائی جديد نظير آموزش سياسی و مهارت های زندگی را طی خواهند کرد، که به آنان عليه جنبش های سياسی منحرف هشدار می دهد، و دختران را به ازدواج در سنين پائين ترغيب می کند.

در دانشگاه ها، برنامه های درسی در رشته های حقوق، روان شناسی، جامعه شناسی و رشته های ديگر دستخوش تغييراتی بنيادی می شود و مقامات وزارت علوم - وزارتخانه ای که مسئوليت آموزش عالی را بر عهده دارد - سعی خواهند کرد ضمن حذف آنچه که به توصيف آنها تئوری های غربی است، نظريه های اسلامی را جايگزين سازند. تاکنون ده ها استاد بدان جهت که به قدر کافی حامی سياست جديد نبوده اند بازنشست و يا اخراج شده اند.

هدف از اين تغييرات مقابله با نفوذ رو به گسترش طبقه متوسطی است که به گونه ای فزاينده متمايل به تک روی و علاقمند به آرمان های مدرن است.

رهبران ايران رواج تئوری های غربی را بخشی ناشی از آلودگی در نظام آموزشی کشورمی بينند - نظامی که در سال های اوليه پس از انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ توسط آخوندها و متعصبين پايه گذاری شده است.

بسياری از دانشجويان، استادان و اوليا از آن نگرانند که برنامه های جديد به استانداردهای معمولا سطح بالای علمی ايران آسيب می رساند. به گفته آنها، برنامه های درسی، و پاکسازی های سه ساله پس از انقلاب در دانشگاه ها، رشد و پرورش فکری جوانان ايرانی را متوقف ساخته است.

XS
SM
MD
LG