لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۷

ایران موشک جدیدی را آزمایش می کند


ایران، سالها قطعنامه های چندگانه آژانس بین المللی انرژی اتمی و شورای امنیت سازمان ملل متحد را، که از تهران می خواهد به تعهدات بین المللی خود در ارتباط با برنامه اتمی اش پای بند بماند، نادیده گرفته است.

پرزیدنت باراک اوباما، در تمام ۱۱ ماهی که از دوره ریاست جمهوری او می گذرد، در همکاری با دیگر اعضای دائمی شورای امنیت، بر آن بوده است مستقیما با ایران تعامل کند، با این هدف که یک راه حل دیپلماتیک برای سرسختی آن پیدا کند.

پرزیدنت اوباما گفته است اگر ایران تا پایان سال ۲۰۰۹ به پیشنهادهای دیپلماتیک پیاپی در مورد برنامه اتمی اش پاسخ مثبت ندهد، ایالات متحده و شریکان بین المللی آن به بازنگاهداشتن این در برای تعامل ادامه خواهند داد، اما همچنین تحریم ها و گزینه های دیگر را برای وارد آوردن فشار بر ایران جهت تغییر مسیر خود بررسی خواهند کرد.

ایران، به جای پاسخگویی مثبت به جدید ترین پیشنهادها برای کسب اعتماد بین المللی به صلحجویانه بودن برنامه اتمی، اعلام کرد شکل جدیدی از پیشرفته ترین موشک خود را، که قادر است به اسراییل و بخش هایی از اروپا برسد، آزمایش کرده است.

جف مورل، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، آزمایش موشک را نمونه دیگری از اقدامات دولت ایران دانست که «کاری در جهت ایجاد اعتماد در همسایگانش به این که مقاصدش صلحجحویانه است و مایل است یک عضو سازنده جامعه منطقه ای و بین المللی باشد، انجام نمی دهد. همچنین کاری نمی کند که به سازمان ملل متحد و گروه پنج بعلاوه یک اطمینان دهد رهبران ایران در مورد حل برخی از این مسائل، در راهی صلحجویانه و دیپلماتیک، جدی هستند.»

ایان کلی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت اقدامات ایران مانند آزمایش موشک «فقط بر جدی بودن و قاطعیت جامعه بین المللی در کوشش های ما برای مسئول دانستن ایران در پیامدهای ناشی از ادامه نادیده گرفتن تعهدات بین المللی خود می افزاید.»

XS
SM
MD
LG