لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۰۱:۴۶

کاخ سفید ایران را به قتل ناراضیان سیاسی متهم می کند


کاخ سفید ایران را به قتل ناراضیان سیاسی متهم می کند

کاخ سفید اعدام دو ناراضی سیاسی در ایران را به شدت محکوم کرده است.

بیل برتون، سخنگوی کاخ سفید، روز پنجشنبه اعدام ها را «نقطه افت و سابقه ئی تاریک» در «سرکوب ناعادلانه و بی رحمانه ناراضیان صلحجو» در ایران نامید.

او جمهوری اسلامی ایران را به «قتل زندانیان سیاسی که از حقوق جهانی خود استفاده می کنند» متهم کرد و گفت چنین اقدامی احترام و مشروعیتی برای تهران به بار نخواهد آورد، بلکه آن را بیشتر در جهان منزوی خواهد ساخت.

مقامات جمهوری اسلامی می گویند فعالان مخالف، محمد رضا علی زمانی ۳۷ ساله، و آرش رحمانی پور ۱۹ ساله، بامداد پنجشنبه حلق آویز شدند.

از زمان نا آرامی های پس از انتخاب دوباره محمود احمدی نژاد، این نخستین بار است که گزارشی از اعدام ناراضیان منتشر می شود.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران، می گوید دو مرد به طرح ریزی برای ترور افراد و بمب گذاری و عضویت در انجمن پادشاهی ایران اعتراف کردند. جمهوری اسلامی این گروه را مسئول بمب گذاری در مسجدی در شیراز در سال ۲۰۰۸ که ۱۳ تن را کشت می داند.

دولت آبادی به درگیری دو ناراضی در اعتراض علیه نتایج انتخابات اشاره نکرد. اما، برخی از خبرگزاری های ایران اعدام ها را بخشی از سرکوب اعتراضات پس از انتخابات تصویر کردند.

گروه های طرفدار حقوق بشر می گویند آنها پیش از انتخابات خرداد ماه دستگیر شدند و ظاهرا ارتباطی به اعترضات علیه نتایج انتخابات نداشتند.

دولت آبادی همچنین اعلام کرد محاکمه گروه دیگری از معترضین پس از انتخابات در روزهای آینده آغاز خواهد شد. او تعداد متهمان را مشخص نساخت.

ایران تاکنون بیش از ۸۰ نفر را به زندان هایی از چند ماه تا بیش از ۱۵ سال محکوم کرده است. دولت آبادی می گوید ۹ تن از بازداشت شدگان با مجازات مرگ روبرو هستند.

نسرین ستوده، وکیل رحمانپور، به صدای آمریکا گفت او در آوریل گذشته، پیش از برگزاری انتخابات دستگیر شد. ستوده همچنین از اعدام رحمانپور به عنوان عملی «غیر قانونی و ناعادلانه» انتقاد کرد و گفت او مجبور شد اعتراف کند. ستوده همچنین می گوید او اجازه نیافت به اندازه کافی از موکلش دفاع کند.

فعالان مخالف در ایران محمود احمدی نژاد را به تقلب در انتخابات متهم می کنند.

سال پیش، عفو بین الملل گزارشی منتشر کرد که در آن گفته می شد ایران از نظر تعداد اعدام ها پس از چین رتبه دوم را در جهان دارد.

XS
SM
MD
LG