لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۴

بازار داغ نخستين ويديوی آموزش جنسی در ايران


بازار داغ نخستين ويديوی آموزش جنسی در ايران
بازار داغ نخستين ويديوی آموزش جنسی در ايران

سايت خبری ديلی بيست (Daily Beast) زير عنوان "دی وی دی آموزش جنسی، جنس داغ ايران" گزارش بابک دهقانپيشه خبرنگار نيوزويک در خاورميانه در باره مجیوبيت گسترده نخستين فيلم آموزشی جنسی درايران را را نقل کرده است که معتقد است موفقيت اين فيلم گويای عطش مردم به اطلاعات در جمهوری اسلامی است.

گزارش با اين مقدمه آغاز می شود که تابستان امسال جنس داغ و پرفروش در داروخانه های تهران داروهای ضد آلرژی يا ويتامين ث نيست بلکه يک (DVD) دی وی دی آموزشی جنسی بنام آشنای محبوب است که برای اولين بار در جمهوری اسلامی عرضه می شود، و به سرعت قفسه ها را پر و خالی می کند.

داروفروش داروخانه ای در مرکز شهر، که خواسته است به لحاظ حساسيت موضوع معرفی نشود، با خنده می گويد "ما صدها کاست آن را از وقتی که به بازار آمده است فروخته ايم".

فيلم های ايرانی و خارجی، که در ايران روی دی وی دی به فروش می رسد، و يا در سينماها نشان داده می شود، تا بحال فيلم هائی کاملا سانسور شده بوده است.

بهمين جهت هنگامی که ويديوی آشنای محبوب توانست مهر تائيد هر دو وزارتخانه درمان و آموزش پزشکی، و فرهنگ و ارشاد اسلامی را کسب کند، جای تعجب کم نبود. توليد اين دی وی دی با طی مراحلی دشوار، بيش از دو سال طول کشيد. محمد رضا عليزاده، تهيه کننده دی وی دی در مصاحبه ای با مجله همشهری جوان می گويد "اين مسائل تابو بود وهيچ کس موافقت نمی کرد اين فيلم را بسازيم. هم از سمت وزارت بهداشت مشکل وجود داشت و هم از طرف وزارت ارشاد. کار به جائی کشيد که گفتم ريسک می کنم و از سرمايه و هزينه خودم اين کار را می سازم".

اين ريسک ثمربخش بود. دی وی دی، که ماه گذشته به قفسه های داروخانه ها راه يافت، هر کدام به قيمتی تقريبا معادل ۴ دلار فروخته می شود. خريداران بايد ۱۸ ساله و يا مسن تر باشند تا بتوانند اين دی وی دی را خريداری کنند.

عليزاده به همشهری جوان گفت "اين اولين باراست که بازبانی ساده و روشن مسائلی را که نمی شود در تلويزيون و راديو بيان کرد به اين شکل کار[مطرح] کرديم". ما شرايط و فضای مهيائی برای آموزش مسائل جنسی نداريم و اين کار شروع خوبی بود".

بازاريابی با تبليغاتی نسبتا رک و صريح و مرتبط با مسائل جنسی انجام گرفته است. سايت فروش، به خريداران بالقوه با شعار "ديگر نگران نباشيد" اطمينان می دهد، و ادعا می کند که اين دی وی دی "هديه ای بی نظير برای همسران" است. سايت برای مشتريان بالقوه توضيحات صريح تری نيز دارد: "زوج های جوانی که از مطرح کردن مسائل زناشوئی بين خود خجالت می کشند"، "زوج هائی که سالهاست از ازدواج آنها می گذرد ولی از روابط خود راضی نيستند" و "افرادی که می خواهند با نيازهای همسر خود آشنا شوند.

ويديو، حتی در محله های محافظه کاران و متعصبين و جنوبی تهران نيز فروش خوبی دارد. داروفروش داروخانه ای در جنوب تهران، که او هم به لحاظ حساسيت موضوع خواسته است معرفی نشود، می گويد هفته ای بين ۵۰ تا ۱۰۰ تا فروش دارد. اين داروخانه يک فروشنده زن هم آورده است تا از بروزهرگونه مشکلی در تماس و گفتگو جلوگيری کند. داروفروش می گويد "افراد مذهبی هم می خواهند از زندگی و از بودن با هم لذت ببرند. آنها هم احساس دارند".

پژوهشگران جامعه ايرانی موفقيت اين دی وی دی را نشانه ای از يک روند گسترده تر می بينند. مينا، روانشاس اجتماعی می گويد "مردم به اين نتيجه رسيده اند که در اين زمينه ها به آموزش نياز دارند و اطلاعات سنتی شان کافی نيست.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG