لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۲

آمارهای رسمی از بحران اقتصادی ایران | نرخ تورم در دی ماه ۳۸.۶ درصد اعلام شد؛ حدود چهار میلیون ایرانی بیکار


براساس آمار رسمی نرخ تورم در دی ماه امسال بیش از ۳۸ درصد اعلام شده است و مقامات ایران با اشاره به آمار وزارت کار، از بیکاری ۳.۸ میلیون نفر در کشور خبر می‌دهند.

مهدی فرحی، فرمانده قرارگاه مهارت آموزی ستاد کل نیروهای مسلح ایران روز سه شنبه یکم بهمن ماه، گفت که براساس آمار رسمی وزارت کار ۳.۸ میلیون نفر در ایران بیکار هستند که از این آمار ۳۸ درصد بیکاران فارغ التحصیلان دانشگاهی محسوب می شوند.

پیش از این نیز علی حاتم زاده، معاون آموزشی سازمان آموزش فنی و حرفه ای ایران در شهریور امسال گفته بود که نرخ بیکاری در فارغ التحصیلان دانشگاهی دو برابر بی سوادان است و حدود یک میلیون و ۳۴۰ هزار فارغ التحصیل بیکار در ایران وجود دارد.

چندی پیش معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران هم اعلام کرده بود که براساس آخرین نتایج منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر استان تهران در فصل پاییز سال جاری، برابر با ۹.۴ برآورد شده است. به تعبیری دیگر، ۹.۴درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار) استان تهران در پاییز امسال بیکار بوده‌اند.

این آمار بیکاری در حالی است که مرکز آمار نرخ تورم دی‌ماه را ۳۸.۶ درصد اعلام کرده است. همچنین نرخ تورم نقطه‌ای در دی ماه ١٣٩٨ به عدد ۲۶.۳ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای ایرانی به طور میانگین ٢٦.٣ درصد بیشتر از دی ١٣٩٧ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده­‌اند.

آمار بیکاری در ایران و بحران اقتصادی که ماه‌هاست مردم با آن مواجه هستند در شرایطی است که پیش از این برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران در گفت‌وگویی اعلام کرده بود، جمهوری اسلامی ایران مبلغ ۱۶ میلیارد دلار برای شبه‌نظامیان خود در عراق و سوریه هزینه کرده است.

همچنین صندوق بین‌المللی پول در آبان ماه امسال اعلام کرده بود که ایران در سال جاری با کسری بودجه ۴.۴ درصدی مواجه است و انتظار می رود که این کسری بودجه در سال آینده به ۵.۱ درصد برسد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG