لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۰

رشد منفی ۶.۵ درصدی اقتصادی در ایران| یک نماینده مجلس: رئیس جمهوری برچه اساسی گفت رشد اقتصادی مثبت می‌شود


در حالی که پیشتر رئیس جمهوری ایران از مثبت شدن رشد اقتصادی تا پایان سال جاری خبر داده بود، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس و رئیس اتاق بازرگانی می گویند که رشد اقتصادی در ایران منفی ۶.۵ درصد است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، عزیز اکبریان روز دوشنبه ۱۰ تیرماه گفت: بر اساس برآورد داخلی و سازمان های بین المللی ، امسال رشد اقتصادی کشور منفی ۶.۵درصد و تورم ۴۰ درصد است، نمی دانیم رئیس جمهور بر چه اساسی گفته است رشد اقتصادی امسال مثبت خواهد شد.

اشاره این نماینده مجلس به حرف‌های اخیر حسن روحانی است که در ۲۹ خرداد گفته بود: آمارهای ۳ماهه نشان می‌دهد به‌رغم رشد منفی اقتصادی، تا پایان سال رشد اقتصادی مثبت خواهد شد

اما در واکنش به حرف‌های رئیس جمهوری ایران این نماینده مجلس گفت که سال گذشته وضع ذخایر ارزی و ذخیره مواد اولیه . کارخانه ها بهتر بود اما امسال مشکلات بیشتری وجود دارد.

همچنین غلامحسین شافعی رئیس بازرگانی ایران نیز از کاهش سهم بخش صنعت از تولید ناخالص داخلی خبر داده و گفت نرخ رشد تشکیل سرمایه ناخالص در ماشین‌آلات در سال ۹۷ منفی ۶.۹ درصد بوده که نشان می‌دهد تمایل به سرمایه‌گذاری در بخش تولید بسیار کم شده است.

ایران پس از بازگشتن تحریم های آمریکا با بحران اقتصادی روبروست. بحرانی که با گسترش فساد اقتصادی و گرانی‌ها اعتراض های مردمی را نیز در ایران رقم زده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG