لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۲

اوپک: درآمد نفتی ایران سال گذشته میلادی کاهش یافت


اوپک: درآمد نفتی ایران در سال ۲۰۱۴ کاهش یافت
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:32 0:00

سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، می گوید که از درآمد نفتی ایران در سال گذشته کاسته شده است.

در گزارش اخیر اوپک همچنین آمده است که به‌ رغم ‌افزایش نزدیک به ۷ درصدی تولید گاز، سال گذشته صادرات گاز ایران نیز ۱۰ درصد کاهش یافته است.

اوپک، در تازه‌ ترین گزارش سالانه خود از کاهش درآمدهای نفتی ایران خبر داده است.

بر اساس این گزارش، ایران در سال گذشته روزانه یک میلیون و ۱۰۹ هزار بشکه نفت صادر کرد که در آمد حاصل از آن ۵۳ میلیارد و ۶۵۲ میلیون دلار بود.

این رقم در سال ۲۰۱۳ نزدیک به ۶۲ میلیارد و در سال ۲۰۱۱ که هنوز تحریم‌های فراگیر غرب علیه ایران اعمال نشده بود، حدود ۱۱۴ میلیارد دلار بود.

ایران در سال گذشته مجموعا نزدیک به ۹۹ میلیارد دلار صادرات داشته است که نسبت به سال پیش از آن تغییر چندانی نکرده است.

واردات ایران نیز طی سال ۲۰۱۴ به حدود ۵۵ میلیارد دلار رسید که حدود ۹ میلیارد دلار نسبت به سال قبل و ۲۳ میلیارد دلار نسبت به سال ۲۰۱۱ کاهش را نشان می‌دهد.

اتحادیه اروپا و آمریکا در نیمه سال ۲۰۱۲ تحریم‌های شدیدی علیه ایران به اجرا گذاشتند، که بر اساس ارزیابی اوپک نه تنها صادرات نفت ایران را از دو و نیم میلیون بشکه در روز به حدود یک میلیون و یکصد هزار بشکه رساند، بلکه باعث شد تولید ناخالص داخلی ایران از ۵۴۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۱ به حدود ۳۸۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۳ سقوط کند.

اوپک می‌گوید که تولید بنزین ایران در سال گذشته ۲۴ درصد کاهش یافته و به ۳۴۴ هزار بشکه در روز رسیده است، در حالی که نیاز به بنزین در کشور حدود ۱۱ درصد افزایش یافته و به ۴۳۷ هزار بشکه اوج گرفته است.

اوپک در بخش دیگری از گزارش خود می‌نویسد که به ‌رغم ‌افزایش نزدیک به ۷ درصدی تولید گاز، صادرات گاز ایران در سال گذشته ۱۰ درصد کاهش یافته است.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران، گفته است بزودی تحریم های غرب از روی تهران برداشته خواهد شد و تهران برای افزایش صادرات نفتی خود شروع به بازاریابی خواهد کرد: «بازار نفت یک بازار آزاده. بزودی تحریم ها برداشته خواهد شد، و ما بازاریابی خود را شروع خواهیم کرد. ما صد ساله که توی بازارهای نفتی جهان هستیم، بازار را خوب میشناسیم، ومشتریان قدیمی بسیاری داریم.»

در همین ارتباط، اخیرا شرکت نفتی رویال داچ شل نیز در رقابت با شرکت های بزرگ نفتی دیگر جهان، با مقامات ایران در مورد قراردادهای نفتی جدید گفتگو کرده است.

XS
SM
MD
LG