لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۸

ارز در ایران: از تک نرخی تا شش نرخیدر ادامه نوسانات بازار ارز در ایران، در واکنش به کمبود ارز درایران و مشکلات چند نرخی بودن دلار، محمود بهمنی رئیس بانک مرکزی، وعده تک نرخی شدن ارز را داده است؛ همزمان، اسدالله عسگر اولادی، سرمایه دار پرنفوذ، از ۶ نرخی بودن ارز خبر داد و خواستار آن شدکه دولت در رابطه با سیاست های ارزی خود، شفاف سازی کند.

در عین حال قیمت دلار بعد از ظهر روز چهارشنبه با ۳۲ تومان افزایش به ۱۹۹۴ تومان رسید.

این در حالی است که عنوان اصلی صفحه اول روزنامه دنیای اقتصاد به آن چه «وعده
تک نرخی شدن ارز از سوی رئیس کل بانک مرکزی» عنوان شده اختصاص دارد. این روزنامه با اشاره به تأکید محمود بهمنی بر تک نرخی شدن ارز نوشته است رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به این پرسش که ارز تک نرخی چه قیمتی خواهد داشت گفته است این موضوع در حال بررسی است و به موقع در این باره اطلاع رسانی خواهد شد.

خبرگزاری مهر روز چهارشنبه در گزارشی با عنوان خداحافظی احتمالی با ارز ۱۲۲۶ تومانی اعلام کرد از همان روزی که رئیس کل بانک مرکزی به گفته این خبرگزاری «با صدای لرزان آغاز عرضه ارز تک نرخی۱۲۲۶ تومانی را خبر داد»، پیش بینی می شد که این سیاست دوام نخواهد داشت، زیرا بازار چنین نرخی را قبول نداشت. این خبرگزاری شرایط اقتصادی ایران را برای تک نرخی شدن ارز مهیا نمی داند و هشدار می دهد که اعمال این سیاست موجب افزایش قیمت ارز خواهد شد.

هر چند رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به این موضوع که تمام تلاش ها و اقدامات نهاد تحت فرمان وی طی ماه های اخیر در جهت تک نرخی کردن ارز بوده، در گفت و گو با خبرگزاری فارس چند نرخی شدن ارز در بازار را مساوی با بر باد دادن همه هزینه هایی دانسته که تا کنون برای مدیریت بازار ارز هزینه شده است.

این اظهارات در حالی می شود که اسدالله عسگراولادی رئیس اتاق بازرگانی ایران و
چین با انتقاد شدید از چند نرخی شدن ارز به خبرگزاری مهر گفت هم اکنون ۶ نرخ به راحتی در بازار خرید و فروش می شود. آقای عسگراولادی گفت این ۶ نرخ مشتریان
خاص خود را دارد. به گفته وی جدا از نرخ دولتی ۱۲۲۶ تومان، دلار با نرخ های ۱۳۷۰ تومان، ۱۴۰۰ تا ۱۶۰۰ تومان به واردکنندگان فروخته می شود. نرخ پنجم و ششم را عسگر اولادی نرخ موجود در بازار آزاد و نرخ نامعلوم برای کالاهایی عنوان کرد که به صورت قاچاق وارد ایران می شود.

اسدالله عسگراولادی خواستار آن شد که دولت در رابطه با سیاست های ارزی خود شفاف سازی کند.

XS
SM
MD
LG