لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۸

نگاهی به نرخ بیکاری و میزان مشارکت اقتصادی در استان‌های کشور


آرشیو
آرشیو

پایگاه «داده‌های باز ایران» در گزارشی در روز دوشنبه ۱۸ تیر، در مورد نرخ بیکاری و میزان مشارکت اقتصادی در استان‌های ایران نوشت که ۶ استان بالاترین نرخ را داشته‌اند.

تحقیقات این پایگاه نشان می‌دهد که طی ۶ سال گذشته، ۶ استان کرمانشاه، لرستان، سیستان و بلوچستان، خوزستان، کردستان و چهارمحال‌و‌بختیاری بالاترین نرخ بیکاری را در ایران داشته‌اند.

بر اساس این گزارش، در سال گذشته، متوسط نرخ بیکاری در ایران حدود ۸ درصد بود و این در شرایطی است که استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمانشاه و لرستان رکورد ۱۲ درصد را به ثبت رسانده‌اند. پایین‌ترین نرخ بیکاری در سال گذشته نیز مربوط به دو استان خراسان رضوی و خراسان جنوبی با حدود ۶ درصد بوده است.

بنا به این گزارش به علت کوچک بودن بازار کار در ایران در کنار نرخ بیکاری، باید میزان مشارکت اقتصادی را نیز در نظر گرفت که شاخصی است که نسبت جمعیت فعال ( یعنی جمعیت شاغل یا آماده به کار) را به کل جمعیت در سن‌ کار ( یعنی جمعیت بالای ۱۵ سال) مشخص می‌کند.

این شاخص در سال ۱۴۰۲ برای کل ایران ۴۱ درصد ولی در استان‌های سیستان و بلوچستان، کهگیلویه‌و‌بویراحمد و ایلام کمتر از ۳۶‌درصد بود. این شاخص در استان‌های اردبیل، گیلان و مازندران از ۴۵‌درصد گذشته و در استان زنجان به نسبت کم‌سابقه ۵۱درصد رسیده است.

XS
SM
MD
LG