لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۰

موج تازه بیکاری در ایران


برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و فعالان بازار ،از روند رو به رشد بیکاری در ایران خبر می دهند.

خبرگزاری کار ایران (ایلنا) روز پنج شنبه بیست و یکم دی ماه از قول محمد حسین میر محمدی ، نمانیده گلپایگان در مجلس شورای اسلامی، اعلام کرد:« وضع کارخانجات گلپایگان با توجه به شرایط اقتصادی که ایجاد شده مناسب نیست و بیشتر کارگران کارخانجات صنایع و تولیدی در حال بیکار شدن هستند».

به گفته نماینده گلپایگان،«برخی از این کارخانجات و صنایع و واحدهای تولیدی نیاز به وارد کردن مواد اولیه از خارج از کشور هستند ، با شرایط اقتصادی و تحریم های کنونی این امر به خوبی صورت نمی گیرد و کارخانجات در حال ورشکسته شدن می باشند».

شهلا میرگلو بیات ، نماینده ساوه در مجلس شورای اسلامی نیز ، در صحن علنی مجلس روز سه شنبه نوزدهم دی ماه ، با تاکید بر این که«شهرستان ساوه قطب صنعتی کشور است » گفت :«اگر در حمایت از کارخانجات این شهرستان اقدامی صورت نگیرد 10 هزار کارگر در این شهرستان بیکار می شوند».

در این میان عباسعلی صفری ، دبیر اجرایی خانه کارگر استان کردستان با بیان این موضوع که « بسیاری از کارخانجات صنعتی و تولیدی استان به علت کمبود نقدینگی ، نوسانات ارز و عدم حمایت جدی از تولید و اشتغال تعطیل شده اند».
به خبرگزاری کار ایران ( ایلنا ) گفته است:« وعده های دولت در خصوص ایجاد واحدهای اشتغال زا در این استان محروم هنوز به ثمر نرسیده است».

پیش تر سایت اقتصاد ایرانی،از تعطیلی 5931 واحد صنعتی در ایران خبر داد . بر اساس این گزارش « در استان‌ خراسان رضوی ۱۱۴۰ واحد صنعتی تعطیل شده ، در استان فارس ۹۰۰ واحد صنعتی تعطیل شده ، در لرستان 1100 واحد صنعتی تعطیل شده، در آذربایجان غربی ۵۲۵ واحد صنعتی تعطیل شده و در یزد نیز ۵۶۰ واحد صنعتی تعطیل شده است».

«حرکت تولید با چشم های بسته»

غلام حسین شافعی،نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران،«یکی از مشکلات اساسی وعمده» در اقتصاد ایران را بی برنامه گی می داند.

خبرآنلاین روز چهارشنبه بیستم دی ماه از قول نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران نوشته است:« طی سال های گذشته برنامه منسجم و بلند مدت در بخش تولید نداشته ایم و حرکت های بدون برنامه ریزی و با چشم های بسته بوده است».

به گفته وی واحدهای تولیدی«به دلایل اقتصادی نبودن»یا تعطیل نشده اند یا«کم تر از ظرفیتشان تولید می کنند».

بر اساس آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت ، معدن و تجارت ، اشتغال در بخش صنعت در نیمه نخست امسال نردیک به 44 درصد در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته کاهش یافته است .

دولت آماری از اشتغال امسال ارائه نمی کند

شهروز افخمی ، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه بیستم دی ماه با اشاره به حضور عبدالرضا شیخ الاسلامی، وزیر تعاون ، کار و رفاه دراین کمیسیون به خبرگزاری فارس گفت : « شیخ الاسلامی از عملکرد ایجاد اشتغال طی 9 ماه گذشته آماری ارائه نکرد».

این در حالی است که محمود احمدی نژاد ، رئیس جمهور اسلامی ایران ، سال گذشته وعده رفع بیکاری تا پایان امسال را داد ، و گفته بود : « تا پایان سال 91 معضل بیکاری به طور اصولی برطرف می شود».
XS
SM
MD
LG