لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۸

واکنش مثبت بورس تهران به تصویب برجام


رئیس جمهوری ایران ۱۰ روز بعد از انتشار نامه چهار وزیر دولت ایران مبنی بر ابراز نگرانی نسبت به تحولات منفی در بازار بورس تهران، سه‌شنبه شب ۲۱ مهر ماه نسبت به محتوای این نامه واکنش نشان داد.

حسن روحانی ابراز امیدواری نسبت به شکوفایی اقتصاد ایران همزمان با لغو تحریم‌ها گفت که بازار بورس در اختیار دولت نیست اما او برای بهتر شدن وضعیت این بازار تلاش می‌کند.

همزمان، تغییرات مثبتی در بورس به چشم خورد. روز چهارشنبه ۲۲ مهر، یک روز پس از تصویب برجام در مجلس، روز خوبی برای بورس تهران بود و شاخص کل بازار ۵۳۸ واحد بالا رفت؛ اتفاقی که در دوسال گذشته کم سابقه بود.

واکنش مثبت بورس تهران به تصویب برجام
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:59 0:00

بازار بورس تهران از دی ماه سال ۱۳۹۲ تاکنون معمولا در وضعیت قرمز بود تا آنجا که شاخص کل بازار از سطح ۹۳ هزار واحد به حدود ۶۰ هزار واحد سقوط کرد. این یعنی کم شدن ۲۰۲ هزار میلیارد تومان یا نزدیک به ۶۱ میلیارد دلار از ارزش بازار و از بین رفتن دارایی سهامداران، صندوق‌های بازنشستگی، بانک‌ها و بیمه‌ها.

رضا باوفا، اقتصاددان در آمریکا در این باره گفت که بی‌اعتمادی به بازار، پایین آمدن قیمت جهانی نفت و تاثیر آن بر سهام نفت و پتروشیمی، کمبود نقدینگی و نبود تقاضای موثر در این وضعیت نقش داشته است.

رئیس جمهوری ایران سه‌شنبه شب اضافه کرد که هفته آینده از برنامه‌ای با عنوان "بسته خروج از رکود" رونمایی می‌کند. روحانی این را هم گفت که آینده خوبی در انتظار بازار بورس است.

شاید یکی از نشانه‌های خوشبینی او، آمادگی سرمایه گذاران خارجی برای ورود به این بازار باشد. حسن قالیباف اصل، مدیر عامل شرکت بورس پیشتر گفت که در شش ماه گذشته حدود ۵۰ سرمایه گذار بین‌المللی مجوز فعالیت در بورس تهران دریافت کرده‌اند و برای شروع، منتظر لغو تحریم‌ها هستند.

تحلیلگران می‌گویند این شروع البته آسان نخواهد بود، مگر آنکه راه ناهموار برای سرمایه گذاری خارجی در ایران، هموار و پیامد‌های آن قابل پیش‌بینی شود.

XS
SM
MD
LG