لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۲

سپاه پاسداران از حسن روحانی می خواهد جلوی سقوط ریال را بگیرد


حسن روحانی رئیس جمهوری ایران (چپ) و محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران
حسن روحانی رئیس جمهوری ایران (چپ) و محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران

سپاه پاسداران در نامه ای با لحنی غیرمعمول از رئیس جمهوری ایران خواهان اقدامات بیشتر برای تقویت ریال شده است. ارزش پول ملی ایران این هفته در سایه تحریم های جدید آمریکا به پایین ترین نرخ از نظر تاریخی رسیده است.

لادن ناصری در بلومبرگ نوشت: محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در نامه ای سرگشاده به روحانی نوشته است: «حمایت های بی نظیر و گسترده دلسوزان انقلاب در هفته اخیر از جنابعالی، نباید مانع اقدامات انقلابی شما در کنترل قیمت ها و جلوگیری از افزایش سرسام آور قیمت ارز و سکه، در شرایط جنگ اقتصادی با دشمنان شود.»

فرمانده سپاه که طیفی از شرکت ها را در کنترل دارد، افزوده است: «اتخاذ تصمیمات مهم در شرایط سخت امروز کشور برای مقابله با فشارهای اقتصادی دشمنان نیاز به عزم و اراده ای انقلابی و قاطعیت در برخورد با کم تحرکی و ضعف برخی مدیران دارد.»

در اقدامی جداگانه حدود ۲۰۰ نماینده مجلس در نامه ای از روحانی خواستار دگرگونی در تیم اقتصادی اش و جایگزینی وزیر اقتصاد و وزیر صنایع شده اند. مقامات مسئول شماری از دلالان ارز را با توجیه سوء استفاده شخصی از تدابیر ارزی دولت دستگیر کرده اند تا نشان بدهند با سودجویان در حال مبارزه هستند.

روز دوشنبه، پرزیدنت ترامپ لحن خود در حملات لفظی به تهران را تعدیل کرد و گفت حاضر است با روحانی و دیگر رهبران ایران بدون پیش شرط «هر زمان آن ها بخواهند» ملاقات کند.

مقامات دولت ترامپ کمی بعد گفتند ایران برای تحقق گفتگوها باید از جاه طلبی های نظامی اش و مداخله در امور منطقه ای بکاهد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG