لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۸

عطش اقتصاد ایران برای سرمایه های خارجی با تداوم رکود بیشتر شده است


هیات اقتصادی اتریش یکی از هیات هایی است که به تازگی از ایران دیدار کرده است.
هیات اقتصادی اتریش یکی از هیات هایی است که به تازگی از ایران دیدار کرده است.

در حالی که شرکت‌های خارجی خود را آماده می‌کنند تا پس از برداشتن تحریم‌ها در اقتصاد ایران، سرمایه گذاری کنند مقامات ایران همچنان از رکود اقتصادی کشور خبر می‌دهند.

در پی بازدید مقامات دولتی و شمار چشمگیری از سرمایه گذاران خارجی از ایران برای گسترش روابط اقتصادی و تجاری خود پس از رفع تحریم‌ها، برخی از تحلیل گران معتقدند که اکنون نوبت ارز و سرمایه گذاری‌های خارجی است تا به سوی ایران سرازیر شود.

نوون نوردیسک، بزرگترین سازنده انسولین در جهان، روز سه شنبه ۲۲ سپتامبر اعلام کرد که در نظر دارد با انجام یک پروژه ۷۸ میلیون دلاری در ایران یک کارخانه مونتاژ قلم یکبار مصرف انسولین بسازد.

فرانسه نیز به منظور گسترش روابط تجاری خود با ایران، نمایندگانی از ۱۰۰ شرکت عمده این کشور به تهران اعزام کرده و با امضای قراردادی با تهران ، دفتر تجاری در تهران می گشاید. به گفته وزیر ارتباطات ایران، در فرانسه شرکت تلفن ایران سرمایه گذاری و مشارکت می‌کند.

از سوی دیگر، اسپانیا و جمهوری چک ابراز آمادگی کرده اند تا در صنعت خط راه آهن ایران سرمایه گذاری کنند.

اما در آستانه باز شدن بازارهای ایران به سوی غرب، مقامات از ادامه رکود اقتصادی کشور خبر داده‌اند.

دکتر دادخواه استاد اقتصاد دانشگاه نورت ایسترن در این باره گفت که علیرغم ادعای دولت، قیمت خرده فروشی در ایران مرتب رو به افزایش است و کاهش ارزش ریال نیز قدرت خریدم مردم را کم کرده است این در حالی است که محصولات داخلی کیفیت خوبی ندارند.

در حالیکه شعار «نه به خرید خودرو» سرخط برخی از رسانه‌های ایران شده است، مصرف کنندگان ایرانی در انتظار هستند تا پس از برداشتن تحریم‌ها، در بازارهای احتمالاً رقابتی آینده، کالاهای غربی را که از کیفیت بالاتری برخوردارند بخرند.

برخی از تحلیلگران معتقدند که دولت در پی کاهش قیمت نفت و کسری بودجه برنامه‌ای برای بهبود و رشد اقتصادی کشور ندارد.

XS
SM
MD
LG