لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۶

صدها نفر در تهران با سقوط ارزش ریال به سیاست‌های شکست خورده اقتصادی اعتراض کردند


گزارشی از العربیه

تصاویر رسیده از ایران در رسانه های اجتماعی صدها تظاهرکننده را در روز دوشنبه در بازار تهران نشان می دهد که علیه سیاست های ناکام اقتصادی جمهوری اسلامی شعار می دهند.

گروهی شعار می دادند: «دلار ۱۰ هزار تومانی نمی خواهیم.»

دیگران از بازاریان می خواستند مغازه هایشان را ببندند.

نرخ برابری ریال در برابر دلار در ایران در بازار غیررسمی به پایین ترین سطح سقوط کرده است و طی چند روز اخیر از ۷۵۵۰ تومان به ۸۷۰۰ تومان و بیشتر رسید. سقوط ریال در سایه فرا رسیدن تحریم هایی اتفاق می افتد که رئیس جمهوری آمریکا پس از خروج از توافق هسته ای ایران وعده داد.

عده ای در تهران شعار می دادند: «سوریه را رها کن، فکری به حال ما کن» و «مرگ بر دیکتاتور»

گزارش ها از تهران از توقف خرید و فروش ارز حکایت دارد.

با ادامه اعتراضات در ایران، انتشار تصویری از حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، با پیراهن ورزشی موجب خشم بیشتر کاربران در رسانه های اجتماعی شده است. فعالان به روحانی انتقاد می کنند که به بحران اقتصادی کشور بی توجه است.

با بالا رفتن بهای مواد غذایی، بسیاری از مردم از تاثیر مستقیم بالارفتن نرخ برابری دلار و ریال بر زندگی روزانه شان شکایت دارند. بسیاری از مردم شروع به انبار کردن مواد غذایی کرده اند.

اعتراضاتی مشابه تظاهرات دوشنبه در بازار تهران که نبض اقتصاد ایران است، یکی از دلایل سقوط حکومت پهلوی در سال ۱۳۵۷ عنوان می شود. ادامه آن اعتراضات باعث شد شاه ایران را ترک کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG