لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۸

نرخ تورم کالاهای وارداتی به ایران به ۱۵۰ درصد رسید


مرکز آمار ایران اعلام کرد که تورم قیمت کالاهای وارداتی در ۱۲ ماهه منتهی به بهار ١٣٩٨، حدود ۱۵۰ درصد بوده است.

بر اساس گزارشی که در وبسایت مرکز ایران منتشر شده است، تغییرات میانگین شاخص قیمت کالاهای وارداتی مبتنی بر داده‌های ریالی در چهار فصل منتهی به فصل بهار ١٣٩٨ برابر با ١٤٩.٧درصد بوده است که در مقایسه با تورم سالانه زمستان ١٣٩٧ بیش از ٣٨ واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش شدید قیمت کالاهای وارداتی پس از آن رخ داد که نرخ دلار در بازارهای ایران از حدود ۴ هزار تومان در پاییز ۱۳۹۶ به حدود ۱۴ هزار تومان و در مقاطعی بالاتر از آن در سال ۱۳۹۷ رسید و به دنبال آن، موج دیگری از افزایش شدید قیمت کالاها وارد بازار ایران شد.

بحران و نابسامانی‌های اقتصادی در دو سال گذشته در ایران انتقادها و نارضایتی های گسترده‌ای بوجود آورد که در یک مقطع به اعتراضات سراسری دی ماه سال ۹۶ منجر شد.

تداوم نابسامانی اقتصادی در ایران در حالیست که ایالات متحده بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است.

پیشتر مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG