لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۷

نماینده مجلس: مردم نخرند قیمت ها مهار می شود


یک نماینده مجلس راه مهار گرانی را عدم خرید کالاهای گران از سوی مردم دانست .

عباس پاپی زاده،عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی ،آب و منابع طبیعی مجلس روز جمعه، 4 اسفند، به خبرگزاری مجلس شورای اسلامی گفت «در صورتی که مردم تقاضای خود را برای کالاها و محصولات کاهش دهند قیمت ها خود به خود روند نزولی به خود می گیرد» و افزود « برای مبارزه با گرانی های اخیر به ویژه برای کالاهای شب عید مردم می تواند با تحریم و نخریدن به بازگشت قیمت ها کمک کنند».

این نماینده مجلس با این یادآوری که « افزایش نقدینگی به بالا رفتن تقاضا و در نتیجه صعود قیمت ها و تورم دامن می زند » می گوید « مردم باید برای تنظیم بازار از مقدار خریدهای خود بکاهند».

در حالی که این نماینده مجلس چاره مشکل گرانی را در«تحریم» و«نخریدن» کالاها از سوی مردم می بیند ، محمد باقر صدری ، کارشناس امور اقتصادی با تاکید بر این که«هجوم برای خرید کالاهای گران شده را نمی توان به عموم مردم تعمیم داد » به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است:«آن چه در بازار می بینیم نشان می دهد که اغلب خریداران در دهک های بالا قرار دارند و اغلب با احتیاط و در نظر گرفتن منابع مالی خود خرید می کنند که در این حالت مصرف ناخواسته کنترل می شود».

مجلس: دولت عامل گرانی است

رحمت الله نوروزی ، عضو کمیسیون کشاورزی ، آب و منابع طبیعی مجلس نیز روز جمعه 4 اسفند ، با تاکید بر این که «مردم در سایه ذخیره سازی های صورت گرفته برای تامین میوه شب عید نباید دغذغه داشته باشند» به خبرگزاری مجلس شورای اسلامی گفته است:«نبود نظارت دست دلالان را برای هر گونه سودجویی و اخلال گری باز کرده است».

مجلس شورای اسلامی، همواره علت اصلی گرانی را به عدم مدیریت دولت نسبت می دهد . خبرگزاری کار ایران (ایلنا) روز چهارشنبه 2 اسفند ماه از قول الله یار ملک شاهی ، رئیس کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد:« 2۲۰ درصد گرانی ها و تورم به خاطر تحریم ها است و ۸۰ در صد گرانی ها به دلیل سوء مدیریت و عدم نظارت و کنترل مدیریتی است».

دولت : تحریم عامل گرانی است

دولت محمود احمدی نژاد مدتی است که بر نقش تحریم های بین المللی بر اقتصاد ایران تاکید دارد .

محمد جواد تقوی ، معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت ، روز چهارشنبه 2 اسفند ماه ، در تازه ترین واکنش دولت در این زمینه ، با بیان این که «باید علل گرانی را خوب شناخت» در مورد روند صعودی قیمت ها در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «بخش اعظم افزایش قیمت کالا و خدمات را ناشی از تحریم ها ، افزایش قیمت ارز و مشکلات ناشی از ورود نهادها و مواد اولیه و برخی کالاها" دانست.


«مردم در مقابل گرانی ها کمرشان خم می شود»

مجلس و دولت در حالی گرانی را به یکدیگر و یا به تحریم های بین المللی نسبت می دهند ، که به گزارش خبرگزاری کار ایران ( ایلنا ) آیت الله ناصر مکارم شیرازی ، مرجع تقلید نزدیک به حکومت ، با ابراز امیدواری در این زمینه که«مسئولین با اندیشیدن تدابیری برای ریشه کن کردن مشکلات اقتصادی مردم کاری انجام دهند» پیش بینی کرده که«مردم در مقابل گرانی ها کمرشان خم می شود».
XS
SM
MD
LG