لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۹

پیشنهاد نفت ۷۰ دلاری در بودجه سال آینده ایران


Iran's oil export
Iran's oil export

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران، پشنهاد داده است که قیمت هر بشکه نفت در بودجه سال آینده ایران، حدود ۷۰ دلار پیش بینی شود.

محسن قمصری روز دوشنبه با بیان اینکه به نظر نمی‌رسد قیمت نفت نوسان بیشتری داشته باشد و روی قیمت کنونی ثابت شده است گفت: «قیمت پیشنهادی ما برای قیمت نفت در بودجه سال ۱۳۹۴ نرخ ۷۰ تا ۷۵ دلار برای هر بشکه است.» قمصری اضافه کرد: «نرخ ۱۰۰ دلار برای هر بشکه نفت در بودجه امسال پیشنهاد ما نبوده است.»

قیمت نفت طی هفته‌های گذشته به شدت افت کرد و با قرار گرفتن روی قیمت ۸۰ دلار برای هر بشکه، به پایین‌ترین سطح خود طی سالهای اخیر رسید. درآمد ایران کاملا به فروش نفت وابسته است و از آنجا که بودجه سال جاری بر اساس فروش هر بشکه نفت ۱۰۰ دلار بسته شده است، برخی کارشناسان احتمال داده‌اند دولت با کسری بودجه مواجه شود.

در صورت پیش بینی ۷۰ دلار برای هر بشکه نفت در بودجه سال آینده، دولت باید سال آینده در انتظار افت یک چهارم از درآمد خود باشد.

ایران بر اساس توافق هسته‌ای ژنو، روزانه می‌تواند حدود یک میلیون بشکه نفت خام صادر کند. در کنار آن، بخشی از درآمد دولت از صادرات میعانات گازی و محصولات پتروشیمی به دست می‌آید.

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران، کاهش رشد تقاضای نفت و همچنین رشد اقتصادی جهانی کمتر از پیش‌بینی‌ها را در کنار افزایش ذخایر نفت خام، از دلایل افت قیمت نفت دانست.

XS
SM
MD
LG