لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۶

پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول: رکود تورمی در اقتصاد ایران تشدید می‌شود


در آستانه اجرایی شدن مرحله نهایی تحریم‌های آمریکا علیه ایران، صندوق بین المللی پول با انتشار گزارشی ضمن اشاره به پیامدهای سنگین این تحریم‌ها، پیش بینی کرد که اقتصاد ایران، رکود تورمی شدیدی را در سال جاری و آینده متحمل شود.

صندوق بین المللی پول، معتبرترین نهاد ناظر بر اجرای سامانه پولی در جهان، با اشاره به تاثیر منفی بازگشت تحریم‌های آمریکا بر اقتصاد ایران، پیش بینی کرده است که اقتصاد به شدت وابسته ایران به منابع نفتی در سالجاری با رشد منفی ۱.۵ درصدی مواجه خواهد بود و میزان تورم این کشور در سال ۲۰۱۸ به ۲۹.۶ خواهد رسید.

بر اساس این گزارش، تورم در سال آینده میلادی روندی افزایشی داشته و به ۳۴.۱ درصد خواهد رسید. رشد اقتصادی هم در این دوره به منفی ۳.۶ دهم درصد خواهد رسید .

اخیرا برایان هوک رییس گروه اقدام ایران ضمن تشریح گام‌های بعدی واشنگتن علیه تهران، در خصوص به صفر رساندن صادرات نفت ایران تاکید کرد.

صندوق بین المللی پول پیش از بازگشت تحریم‌های آمریکا، پیش بینی کرده بود که رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۸ بالای ۴ درصد باشد، ولی در گزارش تازه خود با توجه به کاهش صادرات نفت ایران، رکود تورمی شدیدی را برای این کشور پیش بینی کرده است.

بر اساس این گزارش، نرخ بیکاری در ایران در سالجاری حدود ۱۳ درصد و سال آینده ۱۴.۳ درصد خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG