لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۳

سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ایران، دوباره راه‌اندازی می‌شود


معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری ایران از تشکیل دوباره سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی طی یک ماه آینده خبر داد.

محمد باقر نوبخت روز دوشنبه ۱۰ مرداد به خبرنگاران گفت که با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و نظر کارشناسان، «به نظر می‌رسد حداکثر تا یکماه آینده بتوانیم سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی را دوباره احیاء کنیم.»

سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در سال ۱۳۷۸ در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی، با هدف یکپارچگی در برنامه‌های توسعه و فراهم کردن زمینه اجرای آنها، از ادغام سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور اداری و استخدامی کشور تشکیل شد.

محمود احمدی‌نژاد یکسال پس از آغاز دوره ریاست جمهوری خود، به مرور سازمان مدیریت و برنامه ریزی را منحل کرد و به جای آن، معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری را تشکیل داد.

پیش از این تغییر، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی به عنوان معاون رئیس جمهور فعالیت می‌کرد اما از نظر تشکیلاتی وابسته به ریاست جمهوری نبود ولی معاونت جدید زیر نظر نهاد ریاست جمهوری فعالیت خواهد کرد.

یکی از وظایف سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، نوشته بودجه سالانه و طرح‌های دراز مدت توسعه بود که پس از انحلال سازمان، به معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی محول شد.

محمد باقر نوبخت، در بخش دیگری از سخنان روز دوشنبه خود از رسیدن به رشد اقتصادی یک درصد تا پایان شهریورماه خبر داد.

او با اشاره به سیاست‌های اقتصادی برای خروج از رکود گفت: آخرین آمارهای مرکز آمار بیانگر افزایش رشد اقتصادی به نیم درصد و خروج از رشد‌ اقتصادی منفی سال گذشته است.

او پیش بینی کرد تا پایان شش ماهه ابتدایی سال جاری رشد اقتصادی به مثبت یک درصد و تا پایان سال به حدود دو درصد افزایش یابد.

XS
SM
MD
LG