لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۴

ترکمنستان صادرات گاز به ایران را متوقف کرد؛ درخواست از شهروندان برای صرفه جویی


شرکت ملی گاز ایران طی بیانیه ای اعلام کرد که جمهوری ترکمنستان صادرات گاز خود به ایران را متوقف کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، در این بیانیه که روز یکشنبه ۱۲ دیماه منتشر شد آمده است: «شرکت ترکمن گاز به طور ناگهانی و خارج از توافق با این ادعا که باید مبلغ مورد مناقشه و اختلاف را به سرعت دریافت کند، از صبح امروز اقدام به قطع گاز ارسالی به ایران کرده است.»

قطع گاز صادراتی ترکمنستان به ایران در حالی رخ داده که تنها دو روز از بازگشت مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران از آن کشور و اعلام خبر توافق با مقامات ترکمن در عشق آباد بر سر اختلافات گازی گذشته بود.

خبرگزاری ایرنا نوشت که حمید رضا عراقی که برای حل و فصل اختلاف یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری با ترکمنستان، بجا مانده از تفاوت قیمت فروش در سالهای ۱۳۸۶ و ۱۳۸۷، به آن کشور سفر کرده بود، روز جمعه با اعلام توافق با مقامات ترکمن درباره ادامه واردات گاز، به تهران بازگشت.

با این حال، تنها دو روز پس از بازگشت او، ترکمنستان صادرات گاز خود به ایران را قطع کرد. در بیانیه شرکت ملی گاز ایران آمده است که با وجود قطع صادرات ترکمنستان، مبادله گاز(سواپ) بین دو کشور ادامه خواهد یافت.

در این اطلاعیه رفتار شرکت ترکمن گاز خلاف قرارداد دو شرکت دانسته شده و با اعلام اینکه واردات گاز از ترکمنستان بخش کمی از گاز مناطق شمال شرق ایران را تامین می‌کند، از شهروندان خواسته شده است که در مصرف گاز خود صرفه جویی کنند تا از تاثیر قطع صادرات گاز ترکمنستان کاسته شود.

بیژن نامدار زنگنه٬ وزیر نفت ایران روز جمعه به خبرگزاری مهر گفته بود که پیگیری اختلاف ایران و ترکمنستان در داوری بین‌المللی منتفی است و دو طرف تفاهم‌نامه‌ای امضا کرده‌اند تا با ادامه مذاکرات به توافق نهایی دست پیدا کنند.

آقای زنگنه حداکثر واردات گاز طبیعی از ترکمنستان را پیش از کاهش واردات٬ حدود ۱۰ میلیون مترمکعب در روز اعلام کرده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG