لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۱

حذف ارز دولتی برای واردات بخشی از اقلام اساسی


چراغ سبز دولت به افزايش قيمت برنج
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:25 0:00
دانلود

چراغ سبز دولت به افزايش قيمت برنج

یکی از واردکنندگان برنج از حذف ارز واردات به این کالا خبر داد.

«یک وارد کننده بزرگ برنج» روز دوشنبه ۹ بهمن ، با اعلام حذف ارز مرجع ۱۲۲۶ تومانی برای برنج ، به خبرگزاری فارس گفت:« یک میلیون دلار ثبت سفارش برنج برای واردات از کشور هند انجام داده است ، اما ارز مرجع از طرف مرکز مبادلات ارزی در اختیار او قرار نمی گیرد».

در حالی که تا چند روز پیش مهدی غضنفری ، وزیر صنعت،معدن و تجارت حذف ارز مرجع برای واردات اقلام اساسی مانند برنج و گوشت را رد کرده بود ؛ یک مقام مسوول در این وزارت خانه که نامش فاش نشده است ، با بیان این که «ارز مرجع با محدودیت مواجه است و لذا اولویت کالاهایی که ارز مرجع دریافت می کنند در حال تغییر است»به خبرگزاری فارس گفته است:« ۷۰درصد واردات برنج در انحصار دو شرکت بوده است که این دو شرکت با احتکار تعادل قیمتی بازار را به هم ریخته و باعث افزایش قیمت برنج در بازار شده بودند ، لذا دولت ارز مرجع برنج را قطع کرد».

این در حالی است که پیش تر علی ایرانپور ، عضو کمیسیون کشاورزی ، آب و منابع طبیعی مجلس، با انتقاد شدید از سیاست های دولت در توزیع برنج به خبرگزاری مجلس شورای اسلامی گفته بود:« متاسفانه دخالت وزارت صنعت ، معدن و تجارت موجب تشدید احتکار برنج و افزایش قیمت این محصول در بازار شده است».

این نماینده مجلس شورای اسلامی در ۹ دی ماه امسال با تاکید بر این که «عدم چاراندیشی دولت در روزهای آینده بازار برنج را با مشکلات جدی تر مواجه خواهد کرد» پیش بینی کرده بود:« قطعا آشفتگی بازار برنج اثر روانی منفی در جامعه دارد و تداوم این وضعیت به ضرر مردم خواهد بود».

سود ۴۸۰میلیارد تومانی دولت از واردات گوشت

در حالی ارز مرجع برای واردات برنج حذف می شود ، که علی اصغر ملکی ، رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی ، روز دوشنبه ۹بهمن ، در پاسخ به این که آیا ارز مرجع واردات گوشت حذف شده است؟ به خبرگزاری فارس گفت:«هنور درهیچ کدام از جلسات صحبتی مبنی بر حذف ارز مرجع واردات گوشت نشده است».

این در حالی است که روزنامه بهار در شماره روز دوشنبه ۹ بهمن ماه خود ، در یکی از عناوین صفحه اول خود ، از سود ۴۸۰ میلیارد تومانی دولت از واردات گوشت خبر داده است .

روزنامه بهار ، این موضوع را براساس گزارش ۱۰ دقیقه ای تلویزیون جمهوری اسلامی ایران منتشر کرده ، و نوشته است:« ۸۰ هزار تن گوشت وارداتی را دولتی ها ۸ هزار تومان خریدند ، ۱۴ هزار تومان فروختند».

این روزنامه انتشار این خبر را نمایان شدن «جریانات زیر پوستی واردات و رانت چند میلیارد تومانی» عنوان کرده است .

زمزمه حذف برنج و گوشت از اولویت ارز مرجع حدود دو هفته پیش برای نخستین بار رسانه ای شد . منابع خبری در ایران دو برابر شدن قیمت ارز وارداتی برای گوشت و برنج را ، مساوی با موج جدید گرانی در ایران ارزیابی کردند.
XS
SM
MD
LG