لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۵

پیش بینی توقف نرخ دلار در محدوده ۳۶۰۰ تومان پس از لغو تحریم‌ها


در حالی که خبرگزاری‌های ایران از کاهش نسبی نرخ دلار در روز دوشنبه هفتم دی ماه خبر دادند، یک مقام اتاق بازرگانی تهران رسیدن نرخ دلار به کمتر از سه هزار و۶۰۰ تومان را غیرممکن دانست.

عضو کمیسیون کسب و کار اتاق بازرگانی تهران به خبرگزاری ایسنا گفته است که با توجه به کاهش قیمت نفت و وضعیت بازار نفت، قیمت دلار حتی پس از لغو تحریم‌ها هم کمتر از سه هزار و ۶۰۰ تومان نخواهد شد.

به گفته احمد کیمیایی اسدی، با توجه به کاهش قیمت نفت به حدود ۳۰ دلار در هر بشکه و کسری بودجه دولت، به نظر نمی‌رسد کاهش قیمت دلار ادامه داشته باشد.

او توقف قیمت دلار در محدوده سه هزار و ۶۰۰ تومان را واقعیت اقتصاد ایران دانست که در پی سقوط قیمت نفت، از ارزش پول ملی کاسته شده است.

نرخ فروش دلاری دلار در بازار ایران در روز دوشنبه، بر اساس اعلام خبرگزاری‌ها با حدود ۲۰ تومان کاهش به سه هزار و ۶۶۰ تومان رسید.

پیش بینی توقف نرخ دلار در حدود سه هزار و ۶۰۰ تومان در حالی است که نرخ دلار رسمی در بودجه سال آینده ایران، دو هزار و ۹۹۷ تومان پیش بینی شده است.

دولت ایران طی دو سال اخیر تلاش کرد تا نرخ دلار رسمی و دلار بازار آزاد را به یکدیگر نزدیک کند، اما افزایش نرخ دلار طی ماه‌های اخیر این فاصله را بیشتر کرد.

ارز دولتی، ارزی است که دولت به قیمت تعیین شده از طریق بانک‌های عامل به متقاضیان مشخص نظیر دانشجویان و برخی واردکنندگان می‌فروشد.

نایب رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق بازرگانی تهران در این باره گفت که اکنون تفاوت نرخ ارز دولتی با نرخ ارز آزاد به ۲۰ درصد رسیده و توان جبران این اختلاف وجود ندارد.

بخشی از ارز مورد نیاز بازار ایران و متقاضیان خرید ارز در ایران از سوی بانک مرکزی و منابع فروش نفت تامین می‌شود، که پیش بینی می‌شود به دلیل کاهش شدید قیمت نفت و رویارویی دولت با کسری بودجه شدید، تامین ارز مورد نیاز بازار از سوی دولت غیرممکن باشد.

XS
SM
MD
LG