لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ ایران ۱۹:۰۴

سالانه در ایران ۴۳۰ نفر با هزینه‌های درمانی به زیرخط فقر می‌روند


یک مقام وزارت بهداشت ایران اعلام کرده که یک سوم هزینه‌های سلامت از جیب مردم پرداخت می‌شود و سالانه ۴۳۰ نفر به خاطر هزینه های درمانی در این کشور به زیر خط فقر می روند.

ایرج حریرچی، قائم مقام وزیر بهداشت ایران، روز دوشنبه دوم اردیبهشت گفته است که مردم ایران ۳۵/۱ درصد یعنی یک سوم هزینه های سلامت را از جیب خود پرداخت می کنند که این مقدار هنوز هم آمار بسیار بالایی است.و براساس برنامه ششم توسعه باید به زیر ۲۵ درصد برسد.

این مقام وزارت بهداشت همچنین اعلام کرده که تعرفه در یک بیمارستان خیریه در ایران سه برابر دولتی و سه چهارم خصوصی است به طوری که این اختلاف تعرفه ها را فرد باید از جیب خود پرداخت کند.

پیشتر حریرچی در آذرماه سال ۹۷ گفته بود که ۸۰ درصد مردم توان ورود به بیمارستان خصوصی را ندارند و این بیمارستان ها حاضر به ارائه خدمات درمانی با هزینه كمتر نیستند.

بالا بودن هزینه های درمانی و بیمارستان‌ها در ایران همواره اعتراض شهروندان کم درآمد را به همراه داشته است.

در این‌باره یک ویدئو در مهرماه سال گذشته در فضای مجازی منتشر شد که مرد میانسالی در یکی از شهرهای ایران از هزینه سنگین فیزیوتراپی همسرش به حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیرسابق بهداشت گلایه می‌کرد اما در مقابل نوع پاسخگویی و ادبیات آقای هاشمی برابر این مرد بسیار جنجال‌آفرین شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG