لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۱

موج گرانی‌ها در ایران بعد از پیاز به گوجه فرنگی رسید


روند افزایش قیمت مواد غذایی در بازار ایران در سال جدید نیز ادامه یافته است به طوری که پس از گران شدن قیمت پیاز، این‌بار قیمت گوجه فرنگی در روزهای اخیر دو برابر افزایش را نشان می‌دهد.

گوجه فرنگی از جمله محصولاتی در بازار ایران بود که در اواخر سال ۹۷ هم با افزایش قیمت روبرو شد و در نهایت صادرات این محصول ممنوع اعلام شد اما نه تنها قیمت گوجه فرنگی به قیمت پیش از گرانی‌ها بازنگشت بلکه پس از آزاد اعلام شدن صادرات این محصول، دوباره قیمت گوجه فرنگی گران شد.

حسن صابری هرندی، رئیس اتحادیه بارفروشان در این‌باره روز یکشنبه ۱۸ فروردین به خبرگزاری ایسنا گفت که «با برداشته شدن ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی از ۱۵ فروردین ماه امسال، قیمت این محصول تا دو برابر افزایش یافته است.»

بنا بر این گزارش قیمت گوجه فرنگی در سطح میدان‌های میوه و تره بار به کیلویی پنج هزار تومان رسیده در حالی که قیمت گوجه فرنگی تا قبل از آزادسازی صادرات دو هزارتومان بوده است.

اوج گرانی‌ها در ایران باعث شد که بسیاری از قیمت کالاهای کشاورزی از جمله چغندر، کاهو و گوجه‌فرنگی، پیاز افزایش یابد. مسئولان جمهوری اسلامی صادارت این محصولات را دلیل اصلی گرانی‌ها عنوان می کنند.

پیشتر نیز بازار ایران شاهد گرانی گوشت و مرغ بود. موضوعی که مقامات اعلام کرده بودند علت اصلی آن بیشتر قاچاق این محصولات است.

گرانی این محصولات در حالی‌است که در سیلاب‌های گسترده اخیر خسارات سنگینی به بخش کشاورزی و دام‌داری ایران وارد شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG