لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۵

قیمت ارز در بازار و در جدول بانک مرکزی گران‌تر شد


یک روز پس از اعلام دستگیری بیست دلال ارز در تهران٬ حتی نرخ‌ تعیینی ارزها از سوی بانک مرکزی نیز گران‌تر اعلام شد. این درحالی است که نرخ‌های مبادله ارز در بازار از نرخ ارزهای دولتی تبعیت نمی‌کند و چند روزی است که سیر صعودی دارد.

بانک مرکزی که اصرار دارد قیمت دلار را ۴ هزار و ۲۰۰ تومان ثابت نگه دارد٬ روز چهارشنبه ۱ اسفند هم همین قیمت را برای دلار اعلام کرد؛ اما قیمت تعیینی مصوب برای پوند و یورو را افزایش داد. نرخ مصوب امروز بانک مرکزی برای یورو ۴ هزار و ۷۴۴ تومان و برای پوند ۵ هزار و ۴۶۹ تومان است.

این درحالی است که رسانه‌های ایران از افزایش قیمت ارز در صرافی‌ها خبر داده‌اند به گونه‌ای که امروز قیمت دلار ۱۲ هزار و ۹۹ تومان٬ یورو ۱۴ هزار و ۹۵۰ تومان و پوند ۱۶ هزار و ۶۳۲ تومان اعلام شده است.

روز گذشته اعلام شد که در حال حاضر بیش از ۱۹۰ دلال ارز در زندان هستند. پیش از این نیز دادگاه‌هایی موسوم به دادگاه‌های ویژه جرایم اقتصادی در شرایطی خلاف حقوق بین‌الملل و حقوق بشر احکامی سنگین از جمله اعدام برای متهمان اخلال در بازار ارز و سکه صادر کرده است اما اقتصاد ایران در چهلمین سالگرد انقلاب ۵۷ وضعیت نابسامانی دارد.

مقامات دولت آمریکا از این وضعیت با تعبیر «چهل سال ناکامی» یاد کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG