لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۵

واکنش‌ها در فضای مجازی به اظهارات وزیر کشاورزی درباره گرانی گوشت در ایران


گروه «گوشت»در دی ماه سال جاری نسبت به ماه قبل بیشترین افزایش قیمت را داشته
گروه «گوشت»در دی ماه سال جاری نسبت به ماه قبل بیشترین افزایش قیمت را داشته

پاسخ وزیر کشاورزی ایران در رابطه با گرانی مرغ و گوشت در یک برنامه تلویزیونی جمهوری اسلامی جنجال برانگیز شد و واکنش‌های بسیاری را از سوی کاربران در فضای مجازی به همراه داشته است.

«محمود حجتی» وزیر کشاورزی ایران است روز شنبه ۷ بهمن ماه در یک برنامه تلویزیونی و در پاسخ به این که دلیل گرانی مرغ و گوشت در ایران چیست، گفت « با این شرایطی که داریم اول باید خدا را شکر کنیم که (مرغ و گوشت) هست.»

وزیر کشاورزی جمهوری اسلامی در ادامه گفت که باید بپذیریم در شرایط سختی مملکت را اداره می‌کنیم.

یکی از کاربران در واکنش به اظهارات حجتی و با انتقاد از لحن گفتار او گفت: «منظور وزیر این است كه خداروشكر كنيد از پشت ويترين مرغ و گوشت می‌بينيد...ممکن است بعدا همین هم نباشد»

کاربری دیگر در این باره نوشت که «خدا را شکر نفس می کشیم» و یکی دیگر از کاربران این‌گونه به اظهارات وزیرکشاورزی جمهوری اسلامی واکنش نشان داده است:

همچنین کاربری دیگر در توئیتر نیز با انتشار یک عکس از یک کارگر شهرداری که در حال گرم کردن خود در کنار دستگاه مرغ سوخاری است، به کنایه نوشته است: «در حال شکرگزاری بخاطر وجود گرمابخش مرغ‌ها در کشور.»

کاربری دیگر نیز در توئیتر اینگونه نوشته است:

گرانی و تورم به بازار گوشت رسید

نارضایتی مردم از قیمت کالاها به خصوص افزایش چندبرابری اقلام اساسی از جمله مرغ و گوشت در شرایطی است که براساس اعلام مرکز آمار ایران در دی‌ماه امسال نرخ تورم نقطه به نقطه (مقایسه قیمت‌های کالا و خدمات نسبت به ماه مشابه سال گذشته) نزدیک به ۴۰ درصد بوده است.

همچنین گروه «گوشت» در دی ماه سال جاری نسبت به ماه قبل بیشترین افزایش قیمت را داشته به طوری که گوشت گوسفندی در دی‌ماه سال جاری با ۷۰ درصد افزایش قیمت نسبت به ماه مشابه سال گذشته کیلویی حدود ۷۰ هزارتومان به فروش رسیده است.

اختلاف مقامات درباره علت گرانی گوشت

پیش از این برخی مقامات جمهوری اسلامی افزایش قاچاق گوشت را یکی از دلایل افزایش قیمت آن اعلام کرده بودند، موضوعی که از سوی نیروی انتظامی تکذیب شده است اما در عین حال قوه قضائیه ایران خواستار برخورد شدید قانونی با آن است.

صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه ایران روز دوشنبه ۸ بهمن ماه با اشاره به قاچاق گوشت و سایر اقلام گفت که دادستان‌های سراسر کشور با قاچاق کالاهای اساسی و همچنین این قبیل دلال بازی‌ها به «اشد وجه» برخورد قانونی کنند و اجازه ندهند که عده‌ای در این برهه دشوار، اقدام به سودجویی کنند.

اگر چه لاریجانی به صورت شفاف از «اعدام» حرفی به میان نیاورده است اما براساس قوانین قضایی در جمهوری اسلامی اشد برخود قانونی همان «اعدام» محسوب می شود.

چندی پیش با افزایش بحران‌های اقتصادی در ایران و بالا رفتن قیمت ارز و دلار در بازار، قوه قضائیه حکم اعدام برای متهمان اقتصادی که به گفته آن‌ها «اخلال در نظام اقتصادی» به وجود آورده بودند، صادر کرده است.

نابسامانی اقتصادی در ایران که در ماه‌های اخیر به خصوص پس از تحریم‌های آمریکا افزایش یافته، اعتراضات مردمی و اقشار مختلف از جمله کارگران، معلمان و بازنشستگان فرهنگی را به دنبال داشته است. اعتراضاتی که با برخوردهای امنیتی و بازداشت معترضان از سوی حکومت جمهوری اسلامی همراه بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG