لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۱

علی‌رغم گرانی شدید در ایران؛ سال آینده حقوق کارکنان و بازنشستگان فقط ۴۰۰ هزار تومان افزایش می‌یابد


در حالی که تورم نقطه به نقطه در ایران به ۴۲.۳ درصد رسیده است، مجلس شورای اسلامی به افزایش حقوق ۴۰۰ هزار تومانی کارکنان و بازنشستگان دولت در بودجه ۹۸ رای داد.

رسانه‌های داخل ایران روز شنبه ۱۱ اسفند گزارش دادند که در صحن علنی مجلس و در ادامه بررسی جزئیات لایحه بودجه سال ۹۸، نمایندگان با ۱۲۱ رای موافق، ۷۷ رای مخالف و ۶ رای ممتنع مصوب کردند که حقوق کارکنان و بازنشستگان دولت در سال آینده ۴۰۰ هزارتومان افزایش یابد.

مجلس ایران در هشتم اسفند با افزایش حقوق ۵۰۰ هزار تا یک میلیون تومانی کارمندان در سال آینده مخالفت کرده بود. با این حال بنا به گفته نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، قرار بود این افزایش حقوق ۲۰ درصد باشد؛ اما با مصوبه امروز مجلس همه کارکنان مشمول افزایش حقوق ۴۰۰ هزار تومانی شده‌اند.

مرکز آمار ایران در اسفند امسال اعلام کرد که در بهمن ماه، نرخ تورم نقطه به نقطه - یعنی تغییر شاخص قیمت در این ماه نسبت به ماه مشابه سال گذشته - به طور متوسط ۴۲.۳ درصد بوده است.

ایران در ماه های اخیر با گرانی‌ لگام‌گسیخته روبرو است و قیمت کالاهای اساسی در کشور از جمله مرغ و گوشت به شدت افزایش یافته است. این گرانی‌ها اعتراضات بسیاری را از سوی اقشار مختلف به خصوص بازنشستگان به همراه داشته است.

ایالات متحده بارها فساد گسترده و نهادینه در ارکان حاکمیت ایران و ماجراجویی‌های خارجی رژیم این کشور را محکوم کرده و آن را از مهمترین عوامل مشکلات متعدد اقتصادی مردم ایران، برشمرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG