لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۶

علی‌رغم تحریم ایران از سوی آمریکا؛ رئیس بانک مرکزی ایران از امضاء یک توافقنامه مالی با عراق خبر داد


 عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک‌ مرکزی ایران، از امضاء یک توافقنامه سازوکار پرداخت مالی میان دو کشور خبر داد.
 عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک‌ مرکزی ایران، از امضاء یک توافقنامه سازوکار پرداخت مالی میان دو کشور خبر داد.

یک روز پس از آن که بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت جمهوری اسلامی، گفت که دولت عراق حاضر نیست طلب ایران را بابت صادرات نفت و گاز پرداخت کند، روز چهارشنبه ۱۷ دی ماه عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک‌ مرکزی ایران، از امضاء یک توافقنامه سازوکار پرداخت مالی میان دو کشور خبر داد.

آقای همتی که به عراق سفر کرده است، در تشریح جزئیات این سازوکار گفت که براساس توافق انجام شده قرار است «بانک مرکزی ایران حساب‌های یورویی و دیناری داشته باشد و مبادلات گاز و نفت با این حساب‌ها انجام شود.»

این توافق در شرایطی است که ایالات متحده پس از خروج از برجام در اردیبهشت ماه سال جاری، در دو نوبت تحریم‌ها علیه ایران - از جمله تحریم نفت و گاز و تحریم‌های بانکی - را برگرداند.

پیشتر وزیر نفت ایران گفته بود که هم اکنون ماهانه بیش از دویست میلیون دلار گاز به عراق صادر می‌شود که به دلیل تحریم‌ها، عراق پول آن را نمی‌پردازد.

زنگنه بدهی عراق به ایران بابت صادرات گاز و برق را ۲ میلیارد دلار اعلام کرده است.

از سوی دیگر آمریکا تاکید کرده است که اقدام اروپا در راه‌اندازی سازوکار ویژه تجارت با ایران به نام «اینس‌تکس» توسط بریتانیا، آلمان، و فرانسه تاثیری بر تلاش ایالات متحده برای اعمال فشار حداکثری بر ایران ندارد.

مقام‌های دولت آمریکا پیش از این هشدار داده بودند که اگر کشورهای اروپایی تلاش کنند تا تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران را دور بزنند، با مجازات و جریمه‌های سنگینی مواجه خواهند شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG