لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۳

کسری بودجه ایران را به کدام سو می برد


کسری بودجه ایران نمایان می شود
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:56 0:00
دانلود

کسری بودجه ایران نمایان می شود

کسری بودجه و چگونگی تنظیم بودجه سال آینده به یکی از چالش اصلی برای مقامات جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده است.

رحیم ممبینی، معاون بودجه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری روز سه شنبه ۳۰ آبان ، با تاکید بر این موضوع که «کاهش ۲۰ درصدی بودجه دستگاه ها آغاز شده » به خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا ) گفته است: «تلاش این است که در همه حوزه ها ۲۰ درصد صرفه جویی در هزینه های جاری داشته باشیم و این میزان برای دستگاه های مختلف متفاوت است به طور مثال اعتبارات صندوق های بازنشستگی و یا سایر تعهدات باید به طور کامل پرداخت شود».

با وجود آن که دولت تاکید دارد که با این اقدامات می تواند مشکل کسری بودجه را حل کند ، مجلس شورای اسلامی خواستار آن است که دولت برای کسری بودجه سال جاری متمم یا اصلاحیه بودجه بدهد. چرا که از دید این نمایندگان « عدد کسری بیش از حد معمول است» .

کسری بودجه ؛ ۵۰ یا ۵۴ هزار میلیارد تومان؟

هیچ یک از مقامات جمهوری اسلامی ایران درباره میزان دقیق کسری بودجه سخن نمی گویند تنها برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی میزان این کسری را پیش بینی کرده اند.

غلامرضا تاجگردون ، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه ۲۹ آبان در گفت و گو با خبرگزاری فارس از « عدم تحقق ۵۰ هزار میلیارد تومان در آمد بودجه ۹۱ » خبر داد .

پیش تر غلامرضا مصباحی مقدم ، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی نیز در ۱۵ آبان گفته بود: « کسری بودجه دولت در سالجاری ۵۴ هزار تومان برآورد شده است».

مصباحی مقدم ، در ۲۷ آبان ماه با تاکید بر این که « دولت تخصیص عمرانی بودجه عمرانی را بسیار کاهش داده و در بودجه جاری هم انقباضی عمل کرده است » به خبرگزاری مهر گفت : « ایران طی چند سال گذشته مثل بچه لردها عمل کرده و بچه لردها نمی دانند از کجا در آوردند بنابر این حسابی خرج می کنند اما اکنون داریم معقول رفتار می کنیم می فهمیم که در آمدهایمان بی حساب و کتاب نیست».

کسری بودجه ؛ افزایش نقدینگی و تورم

در حالی که به گفته رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی« میزان نقدینگی به ۴۰۰هزار میلیارد تومان رسیده است»کارشناسان اقتصادی از جمله میثم موسایی کسری بودجه دولت را عامل اصلی افرایش نقدینگی می داند.

این در حالی است که پیش تر روسای پيشين بانك مركزی ، رشد نقدینگی را مهم ترین دلیل افزایش نرخ تورم در ایران عنوان کرده اند.
XS
SM
MD
LG