لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۶

بانک مرکزی فعالیت رمزارزها در ایران را غیرمجاز اعلام کرد؛ با فعالان «بیت‌کوین» برخورد می‌شود 


بانک مرکزی ایران با صدور اطلاعیه‌ای فعالیت و معامله رمز ارز (ارز مجازی) را غیرمجاز اعلام کرد و از برخورد با فعالان رمزارزها از جمله بیت‌کوین خبر داد.

بانک مرکزی ایران روز چهارشنبه ۱۹ تیرماه اعلام کرد که «انتشار رمز ارز با پشتوانه ریال، طلا و فلزات گران‌بها و انواع ارز در انحصار بانک مرکزی است» و تشکیل و فعالیت اشخاص برای ایجاد و اداره شبکه پولی و پرداخت مبتنی بر فناوری زنجیره بلوک، از نظر این بانک، «غیرمجاز» است.

بنا بر این اطلاعیه، بانک مرکزی، حق پیگرد قانونی افرادی که اقدام به ایجاد و اداره شبکه و یا تبلیغ آن کنند را برای خود محفوظ می‌داند.

از جمله رمزارزهایی که بانک مرکزی از برخورد با فعالان آن خبر داده است «بیت‌کوین» است که چندوقتی است در ایران به یک موضوع بحث برانگیز تبدیل شده است.

مقامات ایران ابتدا اعلام کرده بودند که استخراج بیت‌کوین موجب افزایش مصرف برق در ایران شده است.

از سوی دیگر استخراج بیت‌کوین به عنوان راهی برای دور زدن تحریم‌ها از سوی ایران نیز مطرح می‌شود.

خبرگزاری تسنیم در گزارشی به نقل از نیما امیرشکاری، مدیرگروه بانکداری الکترونیک پژوهشکده پولی، در خرداد امسال نوشت که «سابقه دور زدن تحریم با ارز دیجیتال نیز وجود داشته است.»

امروز نیز بانک مرکزی اعلام کرد که موضوع استخراج رمز ارزها و شرایط آن در کمیسیون اقتصادی دولت در حال بررسی است.

در روزهای گذشته خبرهایی مبنی بر کشف دستگاه‌های استخراج بیت‌کوین در سه کارخانه در تهران منتشر شده بود. همچنین گزارش‌ها حاکی از کشف حدود هزار دستگاه استخراج ارز دیجیتالی «بیت‌کوین» در ایران است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG