لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۰

نرخ سود سپرده گذاری بانکی در ایران دو درصد افزایش پیدا کرد


افزایش نرخ تورم به روایت بانک مرکزی ایران
افزایش نرخ تورم به روایت بانک مرکزی ایران

بانک مرکزی و بانکداران ایرانی، نرخ سود دو نوع سپرده‌گذاری بانکی را دو درصد افزایش دادند.

بر اساس اعلام بانک مرکزی ایران، نرخ سود سپرده گذاری ۶ تا ۹ ماه در بانکهای ایران، با دو درصد افزایش از ۱۶ درصد به ۱۸ درصد رسید و نرخ سود سپرده گذاری ۹ ماه تا یکسال، از ۱۸ درصد به ۲۰ درصد رسید.

این تغییرات در نشست مشورتی چهارشنبه ۱۹ آذر بانک مرکزی با مدیران عامل بانکها به تصویب رسید و از روز دوشنبه اول دی ماه اجرایی شد. سایر نرخ‌های سود سپرده بانکی تغییر نکرده است.

تغییرات در نرخ سود سپرده بانکی در حالی رخ داده است که محمد رضا پورابراهیمی، عضو ناظر مجلس ایران در شورای پول و اعتبار در گفت و گو با شبکه تلویزیونی خبر این تصمیم را مغایر با برنامه‌های اعلام شده و سخنان اعضای دولت دانست. او گفت که دولت پیشتر اعلام کرده بود که در پی کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی است تا به همان نسبت نرخ سود وامهای بانکی به بخش تولید نیز کاهش پیدا کند.

اقتصاد ایران طی سه سال گذشته رکود تورمی سنگینی را تجربه کرد. تورم بالای ۴۰ درصد در ابتدای سال ۹۲ و رشد اقتصادی منفی، موجب شد تا دولت حسن روحانی در آغاز به کار خود با شرایط دشواری روبرو باشد.

به نظر می‌رسد تصمیم دولت و بانکها برای افزایش نرخ سود سپرده گذاری بانکی، تلاش برای رساندن سود سپرده‌ها به محدود نرخ تورم باشد. این تصمیم به دولت کمک می‌کند تا با جمع آوری نقدینگی سرگردان مردم در بانکها، تورم را مهار کند اما عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار گفت که این اتفاق همزمان می‌تواند به زیان بخش تولید تمام شود چرا که نرخ سود وام‌هایی که به بخش تولید داده‌ می‌شود نیز بالا خواهد رفت.

XS
SM
MD
LG