لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۹

رئیس بانک مرکزی ایران: دلار پس از تعطیلات ژانویه ارزان می‌شود


رئیس کل بانک مرکزی ایران افزایش تقاضا در آستانه تعطیلات ژانویه را یکی از دلایل افزایش قیمت دلار اعلام کرد.
ولی الله سیف روز دوشنبه درباره افزایش قیمت ارز در بازار آزاد در ماههای پایانی سال به خبرنگاران گفت: «در شرایط امروز به دلیل تقاضای زیادی که در بازار رخ داده است، افزایش قیمتی در بازار بوجود آمد، اما پیش‌بینی می‌شود که پس از ژانویه این قضیه تقلیل یابد و شرایط متعادل‌تر شود.»
نرخ هر دلار در بازار آزاد ایران طی ماههای گذشته حدود ۲۰۰ تومان افزایش پیدا کرده و به حدود ۳۵۰۰ تومان رسیده است. برخی از ناظران به توافق نرسیدن ایران با کشورهای ۱+۵ بر سر یک توافق جامع هسته‌ای در اوایل آبان ماه امسال، یکی از دلایل افزایش نرخ دلار در بازار آزاد می‌دانند.
این در حالیست که رئیس بانک مرکزی گران شدن دلار را به دلیل افزایش تقاضا در آستانه ژانویه و تعطیلات سال نو میلادی عنوان کرده است. به نظر می‌رسد اشاره آقای سیف به افزایش تقاضای ارز به دلیل سفرهای خارجی ایرانیان در آستانه سال نو مسیحی باشد.

اکبر کمیجانی قائم مقام بانک مرکزی نیز برخی متغیرهای گذرا و موقت که به بازار شوک وارد می‌کنند را از عوامل تاثیرگذار بر نرخ غیررسمی دلار در ایران دانست.
او گفت که عمر این متغیرهای شوک گونه گذرا و موقتی و کوتاه است.
مقام‌های اقتصادی دولت حسن روحانی طی هفته‌های اخیر اعلام کرده‌اند که نگران نوسان نرخ ارز نیستند و چرا که به نظر آنها ثبات به بازار ارز باز می‌گردد.

XS
SM
MD
LG