لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۳

دولت مسئولیت مشکلات اقتصادی را پذیرفت


علی اصغر زارعی، نماینده مجلس شورای اسلامی ایران روز پنج شنبه ۴ آبان ماه با اشاره به نشست مشترک فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی با محمود احمدی نژاد به خبرگزاری کار ایران ( ایلنا) گفت ، احمدی نژاد « مسئولیت مشکلات اقتصادی پیش آمده را پذیرفت.»

به گفته آقای زارعی« احمدی نژاد در این جلسه متفاوت از قبل ظاهر» شد و «با روی گشاده از انتقاداتی که به عملکرد دولت در حوزه اقتصاد» شد ، استقبال کرد.

ساعاتی قبل از این اظهارت ، مصطفی افضلی فرد ، سخنگوی اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرگزاری فارس ، با اشاره به این که « رئیس جمهور بسیاری از ضعف ها و اشتباهات را قبول کرده و نسبت به جبران و اصلاح آن ها قول مساعد » داده است ، از منتفی شدن طرح سئوال از احمدی نژاد خبر داد.

« قول مساعد » محمود احمدی نژاد روز پنج شنبه ۴ آبان ماه در جلسه هیات دولت نمایان شد. به گزارش خبرگزاری فارس، رئیس جمهوری اسلامی ایران« بر تنظیم بازار ارز و کالا » تاکید کرده است.

سیاستی که با سقوط ۸۰ درصدی ارزش ریال از آغاز سال جاری میلادی ، و افزایش روزانه قیمت ها به ثمر رسیدن آن زیر سئوال است.

تاکید وزیر اقتصاد بر تشدید برخورد با بازار

شمس الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی و سخنگوی اقتصادی دولت ، شب گذشته (چهارشنبه ۳ آبان ماه ) در گفت و گو با سیمای جمهوری اسلامی ایران ، با اشاره به این که « دشمنان بیش ترین فشار را از ناحیه جریان مبادلات ارزی تحمیل می کنند »، « از تشدید برخورد با بازار مکاره ارز خبر داد.»

عنوان اصلی صفحه اول روزنامه کیهان روز پنج شنبه ۴ آبان ماه به اظهارات حیدر مصلحی ، وزیر اطلاعات در زمینه « بازداشت اخلالگران بازار ارز ادامه می یابد » اختصاص دارد .

آقای مصلحی روز چهارشنبه ۴ آبان ماه در حاشیه جلسه هیئت دولت گفت ، « تعداد افرادی که در خصوص اخلال گری در بازار ارز دستگیر شده اند به ۵۰ رسیده اند » .

این اظهارات در حالی بیان می شود ، که مصطفی پور محمدی ، رئیس سازمان بازرسی کل کشور و وزیر اسبق اطلاعات جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه ۳ آبان ماه به خبرگزاری فارس گفته است ، « درباره بسیاری از فعالین اقتصادی بازداشت نه کمکی به حل مشکل قضایی می کند و نه در بیرون فضای مثبتی ایجاد می کند » .

ادبیات دولت باعث تشدید نوسان ارز می شود

در حالی که پیش تر محمد رضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران ( شنبه ۲۹ مهر ماه ) گفته بود ، « فردی به نام جمشید بسم الله قیمت ارز را در بازار آزاد تعیین می کند »، ناصر موسوی لارگانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ، روز چهارشنبه ۳ آبان ماه ، با انتقاد از تاکید بر نقش جمشید بسم الله در بازار ارز به خبرگزاری مجلس شورای اسلامی گفته است ، « حتی گروهی که هیچ گونه سواد آکادمیک و یا سیاسی هم ندارند ، این ادعاهای دولت را نمی پذیرند و آن را به سخره می گیرند » .

این نمانیده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که « این دست ادعاهای دولت توسط جامعه به سخره گرفته می شود » افزود ، « پیامک هایی طی روزهای گذشته در جامعه پخش شده است مبنی بر این که اگر جمشید بسم الله چنین قدرتی دارد ، رئیس جمهور شود تا با این قدرت کارهای بزرگ انجام دهد» .

به گفته موسوی لارگانی ، « این ادبیات اعتماد عمومی مردم را به صحبت های دولت از بین می برد و باعث تشدید نوسانات ارز نیز می شود» .
XS
SM
MD
LG