لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۳

افزایش ۲۵ درصدی قیمت مواد خوراکی در تهران


قیمت مواد غدایی در تهران ۲۵ درصد افزایش یافت. بر اساس تازه ترین آمار رسمی که اداره آمار بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران آن را منتشر کرده است، به طور متوسط قیمت خرده فروشی اقلام موجود در سبد آمار بانک مرکزی در فروردین ماه امسال ۲۴ ممیز ۴۶ درصد درصد نسبت به زمان مشابه سال گذشته رشد داشته است.

گروه تخم مرغ با بیش از ۹۷ ممیز ۶ درصد، بیشترین افزایش و گروه لبنیات با ۵ درصد کمترین افزایش را در بین گروه های یازده گانه سبدکالای بانک مرکزی داشته اند.

به اساس گزارش بازار مرکزی، گروه حبوبات: ۲۸ و نیم درصد افزایش، گروه گوشت قرمز: ۷ و نیم درصد، گوشت مرغ: ۱۲ و نیم درصد افزایش، قند و شکر: ۹ و نیم درصد افزایش، روغن: ۲۵ و نیم درصد افزایش، گروه سبزیجات: ۲۰ درصد افزایش، گروه میوه جات: ۴۳ و نیم درصد افزایش در گروه میوه جات، سیب های قرمز و سفید به ترتیب با بیش از ۱۱۱ و ۱۰۶ درصد افزایش، صاحب بالاترین افزایش قیمت هم در گروه میوه جات و هم در کل گروه های یازده گانه هستند.

پس از سیب، لیمو شیرین، نارنگی پرتقال و هندوانه بیشترین افزایش قیمت ها در هفته سوم فروردین امسال، نسبت به مدت مشابه سال ۸۹ داشته اند.

روزنامه مردم سالاری، در شماره روز شنبه ۳ اردیبهشت ماه خود، در یادداشتی با عنوان «میوه ارزان می شود »، نوشته است: «ميوه گران بود و بعد از عيد، گرانتر هم شده است. ارديبهشت رسيده و اين طور که پيش مي رود ميوه گرانترتر هم مي شود اما شما اصلا نبايد خم به ابرو بياوريد وباز هم منتظر بمانيد، چون اين وعده دائمي است که ميوه ارزان مي شود!»

روزنامه جام جم، در شماره روز شنبه ۳ اردیبهشت ماه خود، در حالی یکی از عنوان های صفحه اول خود را به آن چه «اظهارات ضد و نقیض درباره قیمت نان» خوانده اختصاص داده است، که مرتضی تمدن، استاندار تهران، بعد از ظهر روز شنبه شنبه ۳ اردیبهشت ماه خود،در گفت و گو با خبرگزاری فارس، از اصلاح قیمت نان تا پایان هفته جاری خبر داد و گفت: « قیمت نان بیش تر از یارانه ای که دولت اختصاص داده نیست.»

استاندار تهران، با بيان اينكه اكنون قيمت نان هيچ‌گونه افزايشي نداشته است، ادامه داد: «قيمت‌هايي كه اكنون در خصوص نان اعلام مي‌شود رسميت ندارد و استانداري در اين خصوص اطلاع رساني مي‌كند.»

پیش تر محمد رضا فرزین، دبیر ستاد هدفمندی یارانه ها، و معاون وزیر اقتصاد و دارایی، از افزایش جزئی قیمت نان خبر داده بود، هر چند جواد کرمی، رئیس اتحادیه نان فانتزی تهران، از پیشنهاد افزایش ۳۰ تا ۳۵ درصدی قیمت نان سخن گفته بود.

حجت الاسلام ناصر موسوی لارگانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، صبح روز شنبه ۳ اردیبهشت ماه، در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت، با بیان این که نرخ تورم واقعی در کشور بیش از ۱۴ درصد اعلام شده از سوی بانک مرکزی است، خواهان آن شد که بانک مرکزی برای محاسبه تورم تنها به سفره مردم نگاه کند.

XS
SM
MD
LG