لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۸

بورس تهران به عددسازی متهم شد


آفتاب نیوز نزدیک به حجت الاسلام حسن روحانی، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی ایران،عصر روز شنبه ۲۰ فروردین ماه، در یادداشتی در زمینه وضعیت بازار بورس تهران، بازار سرمایه ایران را به «عدد سازی و اطلاع رسانی غلط برای بالا بردن شاخص بورس» متهم کرده است.
شاخص کل بورس تهران، در دقایق ابتدایی روز شنبه ۲۰ فروردین ماه، از مرز ۲۶ هزار واحد گذشت. وارد شدن شاخص کل بورس به کانال ۲۶ هزار واحد چهارمین رکورد بورس تهران در سال جاری محسوب می شود.
روزنامه دنیای اقتصاد،در شماره روز شنبه ۲۰ فروردین ماه، در صفحه اول خود به وضعیت بورس تهران پرداخته، و نوشته است:
«در حال حاضر بورس تهران يكه‌تاز ميدان اقتصاد كشور است و از بسته سياستي –نظارتي بانك مركزي گرفته تا ركود نسبي بازارهاي رقيب و... دست به دست هم داده‌اند تا بازار سرمايه ايران پررونق‌ترين بازار سال ۹۰ براي سرمايه‌گذاري لقب بگيرد.
هر چند اين بازار در دو سال گذشته نيز به عنوان برترين بازار براي سرمايه‌گذاري خودنمايي كرده بود، اما صعودهاي خيره‌كننده شاخص بورس و رونق كنوني بازار سهام، آن هم در روزهاي نخستين سال در طول تاريخ حيات بورس بي‌سابقه بوده و به اين پرسش منجر شده است كه آيا اين صعود غير حبابي و پايدار است يا حبابي و ناپايدار؟»
هم زمان عنوان «آهنگ رشد شاخص با ارزش ذاتی بازار منطبق نیست » در شماره روز شنبه ۲۰ فروردین ماه روزنامه جهان صنعت، جلب نظر می کند.
گزارش این روزنامه، نقل قولی از محمد رضا رهبر، عضو هیات مدیره شرکت بورس است، که بعد از ظهر روز جمعه ۱۹ فروردین ماه، در گفت و گو با خبرگزاری فارس آهنگ رشد شاخص بورس را زیاد ارزیابی کرده بود.
روزنامه جهان صنعت در عین حال، یادداشت اصلی صفحه اول خود را نیز، روز شنبه ۲۰ فروردین ماه، با اشاره به غیر قانونی شدن فعالیت بازار جهانی خرید و فروش ارز (فارکس) در ایران به بازار سرمایه کشور اختصاص داده و نوشته است:
«در این میان آن چه ناگفته است این موضوع است که چه بر سر سرمایه‌گذاران فعال این بازار می‌آید وتغییرسیاست‌گذاری‌ها باعث چه نتایجی در گردش سرمایه‌ها خواهد شد؟»
مازیار حقیقی،کارگزار بازار سرمایه، بعد از ظهر روز شنبه ۲۰ فروردین ماه، در گفت و گو با خبرگزاری فارس، ضمن پيش‌بيني كاهش رشد شاخص در يكي دو روز آينده گفت:
«اگر از اين شرايط استفاده نشود تبديل به تهديد خواهد شد و با توجه به تعطيلي بازار فاركس و سياست انقباضي بانك ها بايد برنامه ريزي دقيقي انجام داد.»
آفتاب نیوز نزدیک به حجت الاسلام حسن روحانی، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی ایران،عصر روز شنبه ۲۰ فروردین ماه، در یادداشتی با عنوان «عدد سازی و اطلاع رسانی غلط سازمان بورس برای بالا بردن شاخص بورس »نوشته است:
«با وجود این که بسیاری از کارشناسان و متخصصان بازارهای سهام از حبابی بودن و رشد بیش از حد بورس ابراز نگرانی و کنترل بورس را به سازمان بورس توصیه می‌کنند، اما این سازمان بی‌توجه به توصیه کارشناسان و دلسوزان ضمن ارائه اطلاعات غلط و گمراه کننده به رشد بیش از حد بورس دامن می‌زند.»

XS
SM
MD
LG